“Osnovni cilj "Vodovoda" je smanjenje gubitaka u sistemu, za šta je svakako potrebno vrijeme, uz značajne investicije i povećanu efikasnost rada zaposlenih u gradskom preduzeću. Prethodne dvije godine gubici nisu prelazili 48,50%, što se ne očekuje ni i u tekućoj godini. Procjena gubitaka za 2017. godinu rađena je na nivou očekivanih u 2016. godini, a imajući u vidu da je planirano da se potisne 37 miliona m3 vode, navodi se u Planu rada usvojenom krajem prošle godine.
Gubici su rezultat nelegalnih priključaka, krađe vode ali i dotrajalosti pojedinih djelova sistema. Jezikom brojki, to znači da gradski vodovod gubi 18 miliona litara vode ili minimum osam miliona eura godišnje.
U "Vodovodu" ističu da je tačnu procjenu vrlo teško dati, jer je “nemoguće predvidjeti vremenske prilike koje značajno utiču na potrošnju vode”.
“Ono gdje gradsko preduzeće ima prostora da i dalje djeluje je svakako efikasnije očitavanje i mjerenje potrošnje, jer uz reevidenciju terena, ažuriranje i proširenje baze podataka, zbog povećanja broja potrošača, ugradnju vodomjera na daljinsko očitavanje i isključenja sa vodovodne mreže onih korisnika koje redovno ne izmiruju svoje račune, bi se svakako uticalo na povećanje fakturisane količine vode i naplate, odnosno na smanjenje gubitaka u sistemu”, konstatuje se u dokumentu.
Prema zvaničnim podacima, procijenjena dužina primarne i sekundarne mreže, preko koje se distribuira voda do potrošača, iznosi 700 km primarne i 300 km sekundarne mreže, dok se dužina tercijarne mreže procjenjuje na cca 370 km. Ukupna procijenjena dužina vodovodne mreže na području vodovodnog sistema Podgorice iznosi cca 1.370 km.
Trenutno je na sistem organizovanog vodosnabdjijevanja priključeno 85 odsto populacije Glavnog grada. Najveći dio populacije koji nema sistem organizovanog vodosnabdijevanja nalazi se na seoskom području.
Ukupno planirani sopstveni prihodi "Vodovoda" za 2017. godinu iznose 12 miliona eura, od čega od prodaje vode i odvođenja otpadnih voda Vodovod će inkasirati oko 11 miliona eura.
P.Z.