Abiznis

Tri nove presude Evropskog suda u korist „dakićevaca“

Do kraja jula Vlada mora da obezbijedi najmanje pet miliona eura

Od prijavljenih 49,5 miliona eura sa zateznim kamatama u stečaju, do sada je isplaćeno 40,3 miliona eura, dok se radnicima duguje još 9,63 miliona – kazali su iz Privrednog suda

Do kraja jula Vlada mora da obezbijedi najmanje pet miliona eura Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Nakon što je prije dvije nedjelje Evropski sud za ljudska prava (ESLJP) u Strazburu donio tri presude obavezujući Vladu Crne Gore da u roku od tri mjeseca isplati ukupna potraživanja 400 bivših radnika fabrike ,,Radoje Dakić“ koje prelaze dva miliona eura, juče su donijete još tri presude za 117 bivših radnika ,,teške“ preko tri miliona eura.

Riječ je predmetima ,,Boljević i drugi protiv Crne Gore za 66 radnika“, ,,Božović i drugi protiv Crne Gore za 17 radnika“ i ,,Abdović i drugi protiv Crne Gore za 34 radnika“ koje zastupa advokat Branislav Ćupić. Prema njegovim riječima, od ovih 117 radnika kroz stečaj je djelimično namireno njih 11, dok ostali nijesu naplatili ništa.

I ovim presudama radnicima nije dodijeljena naknada za nematerijalnu štetu, imajući u vidu da su na osnovu odluka Ustavnog suda već obeštećeni zbog povrede prava na pravično suđenje i svojinu sa dvije hiljade eura. Evropske sudije su ukazale da država nije sprovela sve potrebne aktivnosti kako bi omogućila izvršenje pravosnažnih presuda, iako je to njena obaveza.

PREOSTALI DUG 

Ovih pet miliona eura odnosi se samo na one radnike u čije ime su advokati podnijeli predstavke ESLJP, dok ukupan dug prema radnicima, imajući u vidu da se jedan dio njih kroz stečaj namirio, prema podacima Privrednog suda, iznosi 9.630.898,80 eura.

– Ukupan iznos prijavljenih potraživanja bivših zaposlenih u AD ,,Radoje Dakić“, po osnovu neisplaćenih neto zarada, sa zakonskim zateznim kamatama, je 49.950.000 eura. U dosadašnjem toku postupka, shodno odlukama o namirenju, isplaćen je iznos od 40.319.101,20 eura, dok dio potraživanja koji nije namiren iznosi 9.630.898,80 eura. Od ukupnog iznosa namirenih potraživanja, samo u posljednje dvije godine, isplaćen je iznos od 17.328.616,40 eura – saopštio je Pobjedi portparol Privrednog suda, sudija Vladimir Bulatović.

On je ukazao da se mora imati u vidu da na svaku odluku o namirenju advokati imaju pravo na prigovor stečajnom sudiji, na čiju odluku je dozvoljena žalba Apelacionom sudu.

– Učesnici u postupku su u odnosu na svaku odluku o namirenju izjavljivali prigovore, a potom i žalbe, što jeste njihovo pravo i u krajnjem vodi jačanju pravne sigurnosti i afirmaciji pravilnosti i zakonitosti rada stečajnog upravnika i suda, ali takođe utiče i na trajanje postupka – kazao je Bulatović.

Dodao je da se radnici namiruju nakon unovčenja stečajne mase, što je, između ostalog, uslovljeno i prethodnim rješavanjem spornih imovinsko-pravnih odnosa nad stvarima i pravima koje čine stečajnu masu. Nakon eventualnog unovčenja preostale stečajne mase, kako je naveo, stekli bi se uslovi za dalje namirenje stečajnih i razlučnih povjerilaca.

Prema saznanjima Pobjede, od imovine ,,Radoja Dakića“ za prodaju su preostale još kolsko-pješačke zone u Siti kvartu, kao i zemljište od tri hiljade kvadrata u Gornjoj Gorici oko kojeg se vodi spor i koje ne može biti stavljeno na prodaju prije okončanja postupka.

Iz kancelarije zastupnice Crne Gore pred ESLJP Katarine Peković Pobjedi je ranije rečeno da još ne znaju koliko će državu koštati to što radnici ,,Dakića“ duže od deceniju i po ne uspijevaju da naplate svoje plate niti da li će dugovi biti isplaćeni i onim radnicima koji nijesu stigli do Strazbura.

Bivša zastupnica Valentina Pavličić, koja je bila uključena u ove postupke, Pobjedi je ranije kazala da je ESLJP samo potvrdio ono što je nekoliko godina ukazivao da su države dužne da ispoštuju svoje pravosnažne presude.

– U konkretnom slučaju, s obzirom na to da se radi o preduzeću koje je prvo bilo u društvenoj, a onda državnoj svojini, apsolutno je jasna sudska praksa, a to znači da je država odgovorna da isplati zaostala potraživanja za plate. Ja ne znam kako će se država sada ophoditi, ali znam sa pravnog i profesionalnog iskustva da je zastupnik taj koji sada mora da se potrudi da se presude izvrše u zakonskom roku i da uputi državu kako ne bi plaćala kamate. Potrebno je da zastupnik uspostavi saradnju sa nadležnim izvršnim i sudskim organima i predloži plan izvršenja, s obzirom da se radi o već dobro ustanovljenoj sudskoj praksi – kazala je Pavličić.

Nove presude

Iz kancelarije zastupnice Peković je zvanično saopšteno da je ESLJP donio još tri presude, zauzimajući stav da u konkretnim predmetima nadležni organi nijesu uložili sve neophodne napore da obezbijede potpuno i pravovremeno izvršenje odluka donijetih u korist podnosilaca predstavki na nacionalnom nivou.

Na internet stranici zastupnice se navodi da su odmah nakon prvih presuda od Privrednog suda zatražili precizne podatke koliko je isplaćeno za svakog podnosioca predstavke, kao i o trenutnom statusu stečaja, koji je, kako se navodi u njihovom saopštenju, donošenjem presuda ESLJP stekao status prioritetnog.

Ustavni sud je ranije usvojio žalbe radnika i utvrdio povredu prava na pravično suđenje i imovinu, ali osim naknade štete od dvije hiljade eura, državi nije nametnuo dodatnu obavezu osim Privrednom sudu da nastavi da sprovodi postupak stečaja, što je već i radio. Ipak, nijesu sve sudije u tom trenutku bile saglasne sa takvom odlukom, već su Miodrag Iličković i Milorad Gogić u izdvojenom mišljenju ukazali da je obaveza izmirenja kompletnog duga prema radnicima trebalo da bude nametnuta Vladi. Sa tim je, očigledno, saglasan i ESLJP koji je naložio da im se novac isplati u roku od tri mjeseca, ukazujući da će, ukoliko se ne ispoštuje taj rok, država biti izložena i troškovima kamate.

Iz Ustavnog suda je Pobjedi krajem prošle godine rečeno da više nema nijednog predmeta po žalbi ,,dakićevaca“ nakon što su usvojili žalbe u preostalih 13 predmeta, za šta je država obavezana da isplati 1,3 miliona eura. Do tada je, kako je Pobjedi rečeno, pravična naknada od po dvije hiljade eura dodijeljena u 13 ranijih predmeta, ali nijesmo dobili konkretan podatak za koliko radnika. Ipak, sudeći prema ranijim informacijama, državu je to ukupno moralo koštati najmanje 3,6 miliona eura za oko 1.800 bivših radnika ,,Dakića“.

Izvršenje odluke Ustavnog suda

Vlada je juče usvojila i dvije informacije u vezi sa izvršenjem odluka Ustavnog suda koje se odnose na isplatu pravične naknade od po dvije hiljade eura za ukupno 384 bivša radnika ,,Radoja Dakića“. To će državu koštati 768.000 eura, za šta će novac biti obezbijeđen iz tekuće rezerve.

Portal Analitika