Ekologija

“Komunalne službe nisu u stanju da se izbore sa velikim količinama otpada koji se generiše”

Green Home: Cirkularna ekonomija riješenje za katastrofalno stanje u oblasti upravljanja otpadom u glavnom gradu

“Istraživanje koje smo sproveli u julu, pokazalo nam je da 8% građana Crne Gore otpad uopšte ne odlaže u kontejnere, dok 13% građana nije čulo za selektivno odvajanje otpada"

Green Home: Cirkularna ekonomija riješenje za katastrofalno stanje u oblasti upravljanja otpadom u glavnom gradu Foto: NVO Green Home
Portal AnalitikaIzvor

“U Crnoj Gori ne postoji plan za prevenciju otpada, ne postoje razvijene šeme za produženu odgovornost proizvođača, ne postoje šeme za povrat depozita, ne postoje adekvatne kazne za nelegalno odlaganje otpada, ne postoje subvencije za one koji recikliraju. Godinama se čeka na kreiranje ovih šema po mjeri crnogorskog društva koje će da doprinesu smanjenju količina otpada koji se odbacuje i koji je potrebno zbrinuti”, kazali su iz NVO Green Home.

Posljedice ovoga, kako dodaju, vidimo svakodnevno na ulicama Podgorice gdje je prisutno katastrofalno stanje kada je riječ o upravljanju otpadom, o čemu najbolje govore fotografije sa terena.

“Na ovaj način se zagađuje životna sredina, zagađenje se širi tlom, vodom i vazduhom. Kreira se i jedna slika opšte nekulture i nesposobnosti da se izborimo sa jednom od osnovnih komunalnih djelatnosti, upravljanjem komunalnim otpadom”, ističu oni.

Jasno je, kažu, da postoje brojni problemi sa upravljanjem otpadom u cijeloj Crnoj Gori. 

“A posebno je očito je da postoje brojni problemi u okviru funkcionisanja sistema za upravljanje otpadom u glavnom gradu i da komunalne službe nisu u stanju da se izbore sa sve većim prilivom stanovništa i velikim količinama otpada koji se generiše”, navode u saopštenju.

Prema njihovim riječima, hijerarhija upravljanja otpadom, kao jedna od strategija cirkularne ekonomije, između ostalog, podrazumijeva prevenciju otpada, ponovnu upotrebu materijala i reciklažu, dovela bi do smanjenja količina otpada koje treba zbrinuti i smanjenje pritiska na komunalnu infrastrukturu.

“Istraživanje koje smo sproveli u julu, pokazalo nam je da 8% građana Crne Gore otpad uopšte ne odlaže u kontejnere, dok 13% građana nije čulo za selektivno odvajanje otpada. Ovo govori da su potrebni ozbiljni napori da se oblast upravljanja otpadom uredi a koji podrazumijevaju edukaciju i jačanje svijesti, infrastrukturu, bolju organizaciju i koordinaciju, ali i obavezu implementacije kroz primjenu kaznenih mjera i mjera stimulacije”, poručuju iz Green Home.

Portal Analitika