Politika
  • Portal Analitika/
  • Politika /
  • ODT u Pljevljima odbacilo i drugu krivičnu prijavu protiv predsjednika opštine: Vraneš – država 2:0

ODT u Pljevljima odbacilo i drugu krivičnu prijavu protiv predsjednika opštine: Vraneš – država 2:0

Obavještavamo Vas da je Osnovno državno tužilaštvo u Pljevljima, u predmetu formiranom povodom događaja koji opisujete, sprovelo izviđajni postupak i donijelo rješenje o odbacivanju krivične prijave, navedeno je u odgovoru Pobjedi koji potpisuje državni tužilac i portparol ODT u Pljevljima Ivan Gačević

ODT u Pljevljima odbacilo i drugu krivičnu prijavu protiv predsjednika opštine: Vraneš – država 2:0 Foto: Opština Pljevlja
PobjedaIzvor

Osnovno državno tužilaštvo u Pljevljima odbacilo je krivičnu prijavu protiv predsjednika Opštine Darija Vraneša zbog organizovanja svečane akademije kojom je obilježen Dan državnosti Srbije.

ODT je krajem februara formiralo predmet po prijavi koju su podnijeli zamjenik predsjednika Socijaldemokratske partije (SDP) Petar Odžić, generalni sekretar Socijaldemokrata (SD) Miloš Čelanović, potpredsjednica Liberalne partije (LP) Jelena Marković i advokat Bojan Vujović.

"Obavještavamo Vas da je Osnovno državno tužilaštvo u Pljevljima, u predmetu formiranom povodom događaja koji opisujete, sprovelo izviđajni postupak i donijelo rješenje o odbacivanju krivične prijave", navedeno je u odgovoru Pobjedi koji potpisuje državni tužilac i portparol ODT u Pljevljima Ivan Gačević.

ATAK NA USTAV

Ovo je druga krivična prijava protiv Vraneša koju je ODT Pljevlja odbacilo u pola godine. Prethodno je Tužilaštvo konstatovalo da prvi čovjek Pljevalja nije počinio krivično djelo kada je izložio poruzi državu upoređujući proslavu Dana nezavisnosti sa „cirkuskom predstavom“.

Za podnosioce posljednje krivične prijave nesporno je da je prvi čovjek Pljevalja proslavom Dana državnosti Srbije u Centru za kulturu 14. februara prekršio i zakone i Ustav Crne Gore, te da je njegov cilj da grad stavi „pod djelimični ili potpuni suverenitet Republike Srbije“.

Međutim, Vranešu je potpuno prirodno da jedna crnogorska opština obilježava državni praznik druge zemlje i smatra da Pljevlja taj datum treba da slave vječno. Tvrdio je da ovim događajem ne podriva Ustav Crne Gore, već da se njime slavi „njegoševska Crna Gora“. U tome, očigledno, ima i institucionalnu i podršku vlasti na državnom nivou, s obzirom na to da niko ne problematizuje sporne aktivnosti kojih je bilo dosta u prethodnom periodu.

AKCIJE BEZ REAKCIJE

Vraneš je prvi predsjednik opštine Pljevlja koji nije položio vijence na Stražici 13. jula za Dan državnosti i Dan ustanka protiv fašizma. Proslavu Dana nezavisnosti Crne Gore dva puta je uporedio sa cirkuskom predstavom, a svim direktorima opštinskih javnih ustanova i preduzeća uputio je zahtjev da na zgradama istaknu trobojke. ODT Pljevlja je i tada konstatovalo da Vraneš nije počinio krivično djelo, odnosno da nije izložio poruzi državu i njene simbole.

Takođe, Vraneš je prošle godine inicirao i izmjene Statuta opštine kojim bi se Dan Pljevalja, umjesto 20. novembra, slavio 27. oktobra na dan Svete Petke.

Iako je sa brojnih adresa stiglo upozorenje da je ova promjena ozbiljan atak na civilizacijske vrijednosti istorijsko nasljeđe ovog grada i Crne Gore, Skupština opštine je 28. septembra dala podršku prijedlogu glasovima odbornika Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije, Pokreta za Pljevlja, Ujedinjene Crne Gore, SNP-a i tri odbornika Demokrata. Nedavno je uskratio svoj grad promocije na Međunarodnom sajmu turizma i sporta u Prištini koji se već 20 godina organizuje pod sertifikatom najviše svjetske organizacije UFI (Globalno udruženje izložbene industrije) iz Pariza.

Vraneš je krajnje neljubazno odgovorio na poziv za učešće na ovom događaju, negirajući postojanje Republike Kosovo i otpozdravljajući hegemonističkim sloganom „Dogodine u Prizrenu“. Organizatori sajma ocijenili su da reakcija predsjednika opštine Pljevlja nije bila prijateljska, ali i ustvrdili da mišljenje pojedinca ne odražava stavove cjelokupnog stanovništva. Crnogorske institucije nijesu reagovale ni na ovaj događaj, ali ni na nedavni kada je na fasadi zgrade Borova u strogom centru grada osvanuo mural sa stihovima pjesme koji slave „srpsku slobodu“ i jedinstvo „dvije kraljevine srpske“.

Opština Pljevlja se na zvaničnoj Fejsbuk stranici pohvalila ispisivanjem pjesme „Pljevlja moja, vesel’ te se“, autora Dimitrija Jevtovića Polimca, u srcu multietničke i multivjerske sredine. Ovaj postupak izazvao je negodovanje dijela javnosti, posebno pripadnika bošnjačkog i muslimanskog naroda.

Portal Analitika