Zanimljivosti

Ispostavilo se da kompanija nema brod

Prodali stanove da bi otišli na krstarenje: Ostali bez para i putovanja

Poslije nekoliko nedjelja odlaganja, zatvaranja, ćutanja i promjene planova, kompanija je otkazala krstarenje i priznala: nemamo brod. 

Ilustracija Foto: Depositphotos/ml12nan
Ilustracija
Portal AnalitikaIzvor

Zvučalo je kao iskustvo života. Tri godine plovidbe na brodu, obilazak svih sedam kontinenata, 375 destinacija, 135 luka i 13 svjetskih čuda. Trogodišnje krstarenje kompanije Life at Sea Cruises ("Život na moru") pompezno je najavljeno početkom ove godine i izazvalo je veliko interesovanje.

Putovanje je otkazano u posljednjem trenutku, a mnogi putnici su se našli u velikim problemima. Mnogi od njih prodali su ili izdali stanove u kojima su živjeli, računajući da im neće biti potrebni naredne tri godine. Neki su već stigli u Istanbul, koji je trebalo da bude polazna tačka krstarenja, piše Putni kofer.

"Life at Sea Cruises nudi vrhunsko krstarenje na kojem ćete se osjećati ugodno kao u svom domu. Zamislite to kao kuću na moru sa svijetom kao dvorištem", saopštila je kompanija koja organizuje krstarenje. Računali su na digitalne nomade, koji mogu da rade sa bilo koje lokacije u svijetu, ali i na one koji su u penziji ili ne rade, a imaju dovoljno novca.

Najniža cijena bila je čak 2.500 dolara mjesečno, odnosno 80 dolara dnevno, što je za mnoge bilo niže od dnevnih troškova u gradu. Cijena trogodišnjeg putovanja oko svijeta bila je od 27.500 do nekoliko stotina hiljada eura godišnje, u zavisnosti od odabrane kabine. Brod, koji može da primi 1.100 putnika u 400 kabina, trebalo je da krene 1. novembra iz Istanbula. Svi putnici su platili učešće od najmanje 45.000 dolara.

Krstarenje odloženo dva puta, na kraju otkazano

Kako piše CNN, neposredno pred dan polaska, polazak je odložen za 11. novembar i premješten za Amsterdam. Onda je plan ponovo promijenjen.

Objavljen je novi datum polaska, 30. novembar, a luka polaska je ostala Amsterdam. Međutim, 17. novembra, manje od dvije nedjelje prije polaska, putnici su obaviješteni da je krstarenje definitivno otkazano.

Poslije nekoliko dana ćutanja, kompanija je priznala da nema brod za najavljeno krstarenje! Neki od putnika koji su rezervisali 111 prodatih kabina i dalje su u Istanbulu, pošto su tamo stigli prije prvobitnog datuma polaska. Drugi kažu da nemaju gdje da se vrate, pošto su prodali ili iznajmili svoje domove u iščekivanju putovanja oko svijeta, kao i da su rasprodali svu svoju imovinu.

Novac će vraćati u ratama

Većina putnika potrošila je desetine hiljada dolara za ono što su mislili da bi trebalo da bude životno iskustvo. Sada moraju da čekaju na povraćaj novca, koji bi mogao da se odloži nekoliko mjeseci.

Kompanija je saopštila da će otplaćivati avanse uplaćene u mjesečnim ratama, počev od sredine decembra. Do kraja februara, obećavaju, sav novac će biti vraćen. Putnicima koji su se zatekli u Istanbulu ponuđeno je da im plate smještaj za nekoliko dana i pokriju troškove leta kući. Međutim, neki kažu da više nemaju dom u koji bi se mogli vratiti jer je prodat ili iznajmljen. Dok ne dobiju svoj novac, anonimno su priznali CNN-u, nemaju ni osnovna sredstva za život.

Ispostavilo se da kompanija ne može da priušti brod

Pa šta se desilo i gdje je zapelo sa brodom? Kako piše CNN, "Život na moru" planirao je da kupi brod AIDA aura od kompanije AIDA Cruises, koja je njemačka podružnica Karnevala. Plan je bio da do kraja septembra dođe u njihovo vlasništvo, kako bi prije isplovljavanja bilo dovoljno vremena za renoviranje. Nakon šest nedjelja neizvjesnosti, tokom kojih su obavijestili putnike da prodaja ne ide tako brzo kao što su se nadali, taj brod je na kraju kupila druga kompanija, Celestial Cruises. Ispostavilo se da Miray Cruises, kompanija koja je vlasnik firme Life At Sea, ne može ni da priušti pomenuti brod, koji košta između 40 i 50 miliona dolara.

Pravdaju se činjenicom da su prilikom predstavljanja projekta imali podršku investitora koji su im obećali podršku u kupovini broda i da su uplatili avans. Investitori su se navodno povukli zbog rata na Bliskom istoku i Life at Sea na kraju nije mogao da završi transakciju. Pokušali su da kupe još jedan brod, manji, pa treći, ali ništa nije uspjelo. Na kraju su morali da otkažu pompezno najavljeno krstarenje i ostavili stotine putnika i bez novca i bez životnog iskustva na koje su računali. Putnici su rekli za CNN da se osjećaju izdano i prevareno, i nema sumnje da će se, bez obzira na povraćaj novca, "Život na moru" suočiti sa brojnim tužbama.

Portal Analitika