Oni koji su uključeni u te opservacije kažu da je zvijezda nazvana R136a1, veličine oko 320 solarnih masa. Astrofizičar Pol Krovter kaže da se ova veoma masivna zvezda, dvostruko veća od najveće prethodne otkrivene, dosta istrošila tokom svog postojanja. Zapravo, ona sagoreva takvim intezitetom da isijava gotovo 10 miliona puta jače nego Sunce.
„Za razliku od ljudi, ove zvijezde se rađaju teške i gube na težini tokom starenja“ – izjavio je za agenciju AP Krovter, astrofizičar sa Univerziteta u Šefildu. „R136a je sada u srednjim godinama i prolazi kroz intezivni program gubljenja težine“.
Krovter kaže da je gigant identifikovan u centru magline Tarantula, širokom pojasu gasa i prašine Velikih Magelanovih oblaka, galaksije koja se nalazi na oko 165.000 svjetlosnih godina od našeg Mliječnog puta.
Ta zvijezda je bila najveća od nekoliko obližnjih giganata identifikovanih od strane Krovtera i njegovog tima, čija su istraživanja objavljena u Mjesečnom obaveštenju Kraljevskog astronomskog društva. Naučnici su pomoću snimaka sa teleskopa "Habl", kao i Veoma velikog teleskopa (ELT) koji se nalazi u Evropskoj južnoj opservatoriji u Čileu (ESO), otkrili ovog zvezdanog džina. Iako druge zvijezde mogu biti veće one su daleko manje težine od ove novootkrivene.
Ipak, masa R 136a1 i sličnih vrsta zvijezda je na desetine puta veća, svjetlija i toplija od Sunca. Temperature njene površine mogu dostići 40.000 stepeni celzijusa, što je sedam puta više od užarenosti Sunca. Masivne zvijezde žive brzo i umiru mlade, ekspresno sagorijevajući veliku količinu materijala što na kraju dovodi do samospaljivanja i spektakularne eksplozije. Ova zvijezda je u poslednjih milion godina izgubila oko 20 odsto svoje prvobitne mase i pretpostavlja se da je u početku bila oko 320 puta teža od Sunca. Poređenja radi, Sunce je za 4.5 milijarde godina izgubilo svega 0.03 odsto svoje mase.
„Najveće žive samo tri miliona godina“ – kaže Krovter. „U astronomiji to je veoma malo vremena“.
Kratak vijek trajanja je jedan od mnogih razloga zašto je ove zvijezde teško ugledati. Drugi razlog je to što su ekstremno rijetke, jer se formiraju u najgušćim zvezdanim jatima. Astronomi takođe imaju limitirani opseg do kojeg mogu da gledaju. U preudaljenim grupama, nije uvijek moguće utvrditi sa teleskopom da li se radi o jednoj veoma velikoj zvijezdi ili dvije na maloj udaljenosti.
Najveće poznate zvijezde do sada bile su zvezda Pištolj (80-150 puta veća od Sunca) i Eta Karine (oko 100 puta veća od Sunca). Zanimljivo je da zvijezda Pištolj za 20 sekundi oslobodi istu količinu energije, kao i Sunce za godinu dana.
(e.novine)