U strukturi prihoda najveći udio su imali porezi i doprinosi, čija je naplata neznatno niža u odnosu na prošlogodišnju. Prihodi po osnovu poreza iznose 523,7 miliona eura i 2,6 odsto su niži u odnosu na planirane. Nominalno, najveći pad prihoda u odnosu na prošlu godinu ostvaren je kod poreza na dodatu vrijednost od 29,6 miliona eura ili blizu 10 odsto, i ukupno iznosi 267,1 miliona eura. Negativno odstupanje bilježi se i kod poreza na međunarodnu trgovinu, i to u iznosu od 11,1 miliona eura, ili 32,3 odsto, a objašnjava se kontinuiranim sniženjem carinskih stopa usljed liberalizacije tržišta koje je uslijedilo po osnovu potpisivanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU, CEFTA sporazuma sa zemljama regiona, EFTA sporazuma sa drugim evrpskim zemljama, te pristupanjem Crne Gore u Svjetsku trgovinsku organizaciju. U navedenom periodu dupliran je prihod od poreza na dobit pravnih lica, dok stavka ostale takse bilježi gotovo trostruko povećanje, kao posljedica privremenih mjera uvedenih nakon rebalansa budžeta, u julu ove godine.
Prihodi po osnovu doprinosa iznose 256,8 miliona eura i veći su za 3,7 odsto u odnosu na plan za 3 kvartala 2012. godine, dok istovremeno bilježe rast od 2,5 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Ukupni izdaci budžeta Crne Gore u prva tri kvartala 2012. godine iznosili su 1.060,7 miliona eura, od čega je finansirana tekuća budžetska potrošnja u iznosu od 916,8 miliona eura ili 27,6 odsto BDP-a, kapitalne investicije 39,3 miliona eura ili 1,2 odsto BDP-a, dok je izdatak vezan za otplatu državnog duga iznosio 143,9 miliona eura ili 4,3 odsto BDP-a, što zbirno čini 27,6 odsto procijenjenog bruto domaćeg proizvoda.
Samo rashodi za bruto zarade i kamate bilježe značajnija odstupanja od plana, i to pad od 15,9 miliona eura i rast od 9,3 miliona eura, respektivno. U odnosu na isti period prošle godine povećanja su zabilježena na stavkama rashodi za materijal i usluge, kamate, i transferi za socijalnu zaštitu. Izdaci za penzije i druge vidove socijalnih davanja povećani su za 22 miliona eura, i do sada je na njih utrošeno oko 10,8 odsto BDP-a.
Najznačajnije nominalno povećanje rashoda u odnosu na prethodnu godinu od 37,9 miliona eura ostvarenoje u okviru stavke rashodi za materijal i usluge, za šta se opravdanje nalazi u izmjeni politike u koncipiranju budžeta, pri čemu su potrošačke jedinice čiji su se izdaci ranije evidentirali u okviru stavke transferi javniminstitucijama, gdje se, istovremeno, bilježi značajno smanjenje (39,1 miliona eura), sada su obavezni da detaljno programiraju svoje budžetske rashode po utvrđenim stavkama. Uzimajući prethodno u obzir primjetno je neto smanjenje potrošnje po ovom osnovu za 1,2 miliona eura.
I dalje zabrinjava struktura budžetske potrošnje, kako se vidi na grafiku, oko 29 odsto budžetskih izdataka za prvih 9 mjeseci 2012. godine odnosi se na bruto zarade, a čak 40 odsto na socijalnu zaštitu, dok rashodi za materijale i usluge čine 12 odsto budžetske potrošnje. Razvojni dio budžeta, odnosno kapitalni budžet, čini 4 odsto dosadašnje budžetske potrošnje, a kamate 6 odsto.
Ovakva kretanja prihoda i rashoda državnog Budžeta uzrokovala su deficit od 94,5 miliona eura ili 2,8 odsto BDP-a, uz napomenu da je došlo do promjene metodologije obračuna deficita, i da isplaćene garancije koje su ranije bilježene u okvirima stavke otplata duga sada ulaze u tekuću budžetsku potrošnju čime utiču na povećanje deficita. Podsjećanja radi, deficit budžeta u 2011.godini je iznosio 143 miliona eura, ali nije uporediv sa ovogodišnjim zbog promjene metodologije obračuna.