- Napor koji smo ulagali proteklih godina da bi ojačali podršku za članstvo u NATO počeo je da daje rezultate. Istraživanje javnog mnjenja sprovedeno u decembru 2011., pokazuju da je, po prvi put, broj onih koji podržavaju članstvo u NATO (38 %) veći od onih koji se protive članstvu (36 %). Iako nam predstoji još dosta rada, prije svega u odnosu na one koji su neopredjeljeni (preko 25 %), trend stalnog rasta podrške članstvu ohrabruje. Očekujemo da će daljem rastu podrške doprinijeti i skoro otvaranje NATO info centra koji će voditi predstavnici NVO, naveo je Lukšić, istakavši da proces integrisanja u EU i NATO leži na principu da više cijenimo djela od riječi.
- NATO je djelovao onda kada nam je to bilo potrebno i vaša solidarnost sa Crnom Gorom je posebno bila vidljiva kada se niz država odazvalo vašem pozivu za pomoć tokom vanrednog stanja. Građani Crne Gore, Vlada i naše institucije su izuzetno zahvalne na pomoći koju su nam pružile Grčka, Slovenija, Hrvatska, SAD, Španija, Luksemburg, Njemačka i Francuska, kazao je premijer.
- Svjesni smo da predstojeći NATO samit u Čikagu neće biti samit proširenja. Kao odgovoran partner Alijanse, u potpunosti dijelimo stav da se u ovom momentu moramo sveobuhvatno suočiti sa postojećim izazovima kako bi smo ih uspješno riješili. Time ćemo potvrditi efikasnost Alijanse i relevantnost euro-atlantskih veza u novim okolnostima, naveo je premijer.
Iako su se okolnosti u jugoistočnoj Evropi promijenile od devedestih godina, u Vladi vjeruju da politika otvorenih vrata ostaje nezamjenjiv mehanizam za osiguranje dugoročne stabilnosti i prosperiteta cijele Evrope.
- Zato u Čikagu očekujemo ohrabrujuću poruku koja će, u skladu sa Lisabonskim zaključcima, podržati naše dosadašnje rezultate i našu posvećenost načelima na kojima počiva ova Organizacija i potvrditi perspektivu članstva za Crnu Goru. To bi za nas bio podsticaj da između dva samita intenziviramo napore kako bi smo u bliskoj budućnosti postali članica Alijanse. To bi bio podsticaj da dodatno uložimo napore u pravcu članstva u Alijansu u bliskoj budućnosti. 39 pripadnika naših trupa je trenutno u Avganistanu, najveći dio njih je na sjeveru, a manji dio je u Kabulu. Iako se učešće može smatrati simboličnim, ukoliko se računa veličina angažovanih trupa u odnosu na BDP, Crna Gora je srazmjerno na 9 mjestu kontributora. Ove činjenice i brojke jesu važne, ali su mnogo važniji naši razlozi, koji du duboko ukorijenjeni u našu istoriju i naše plemenite ideje. Ovi razlozi su zasnovani na našoj odlučnosti da budemo pravi saveznik i dio koalicije država čiji je glavni cilj pružanje dugoročnog mira, stabilnosti i boljih uslova za život stanovništva u Avganistanu. I ne samo tamo, već gdje god se za tim ukaže potreba, kaže Lukšić.
Prema njegovim riječima, u vrijeme finansijske i ekonomske krize, koncept «pametne odbrane» nudi mogućnost da se razviju kapaciteti i održi efikasnost uprkos finansijskoj oskudici.
- Sa pažnjom pratimo raspravu o ovom pitanju. Na regionalnom nivou smo već uključeni u dva projekta. Trenutno sagledavamo mogućnost i za učešće u još jednom projektu takve vrste – “Strategic Airlift Capabilities”, u koji bi bili uključeni zajedno sa još 12 zemalja, 10 NATO članica i 2 partnera. Od svog osnivanja, NATO je tražio praktična rješenja za adekvatan odgovor na političke okolnosti tog vremena. Jedno od najboljih rješenja razvijeno je na kraju hladnog rata, kada je NATO pomogao Istočnoj Evropi da pronađe svoj put ka održivim demokratskim rješenjima. Danas imamo Pacifik, Zaliv i Sjevernu Afriku. Mišljenja sam da je najveća karakteristika NATO upravo sposobnost da se prilagodi novim okolnostima. Čak i više od toga, NATO zna na koji način da sprovede vizionarsku politiku koja je zadržala svoju snagu i značaj na globalnom nivou. U tom smislu, NATO je uvijek bio veći od samog Člana 5 kojim je priznata. Mi smo danas potpuno svjesni da je NATO mnogo više od pukog saveza zemalja, koji je okupljen na ideji njihove bezbijednosti. Stoga, NATO ostaje garantor mira i stabilnosti zapadnog Balkana, smatra Lukšić.
Prema njegovom mišljenju, za razvoj i prosperitet Crne Gore od najvećeg je značaja stabilnost i mir u najbližem okruženju.
- Evroatlantske integracije, zajedno sa jačanjem regionalne saradnje, ostaju naš najvažniji spoljno-politički prioritet. Ova dva prioriteta su međuzavisnog karaktera, i uspjeh jednog zavisi od uspjeha drugog. Činjenica da imamo odlične odnose sa svim zemljama u regionu i da nemamo otvorenih pitanja sa susjedima, Crna Gora je u poziciji da bude pokretačka snaga u inicijativama regionalne saradnje. Mnogim inicijativama smo i predsjedavali prethodnih godina. Važan faktor našeg jedinstva na Balkanu je naš zajednički cilj, a to je punopravno članstvo u EU. zaključio je Lukšić.