Zato se na godišnjoj listi najmoćnijih luksuznih brendova (u okviru Liste najmoćnijih brendova na svijetu gde je „Google“ zauze prvo mjesto) našlo samo nekoliko modnih marki.
Dizajnerske kuće kao što su Barberi (Burberry) i Prada nisu ušle u prvih 10, ali su se dobro pokazale na polju digitalnog marketinga. Ali brendovima Luj Viton (Louis Vuitton) i Ermes (Hermès) ova godina je bila bolja nego prošla. Zašto je to tako? Brendovi koji su se okrenuli svom nasleđu i tradiciji pobijedili su one koji su usmjereni ka visokoj modi.
Luj Vitonova putna kampanja, Gučijeva (Gucci) podrška saradnji sa aukcijsom kućom Kristiz (Christie’s) ili Ermesovo sponzorstvo trke konja u Parizu , takođe su doprinijeli njihovom uspjehu.
Evo 10 najmoćnijih luksuznih brendova na svijetu:
1. Luj Viton
Ukupna vrijednost: 19,78 milijardi (dolara)
Kada se Luj Viton okrenuo nasleđu i stvaranju tradicije, budući da je reč o putnom brendu, lako je bilo pridobiti odgovarajuću ciljnu grupu - džet set.
2. Ermes
Ukupna vrijednost: 8,46 milijardi
Otkada je Ermes 2009. kupio 2009. kinesku robnu marku,,Sang Xia", kontroliše cijenu proizvoda koja je dosta viša od konkurecije, kao i mjesta gdje se ti proizvodi mogu kupiti. Zato je bolje kupovati Ermesove proizvode samo u ovlašćenim maloporodajnim prodavnicama.
3. Guči
Ukupna vrijednost: 7,59 milijardi
Gučijevo partnerstvo sa Kristiz u kome ova kompanija određuje vrijednost starih (vintage) Guči kofera i torbi obezbijedilo im je prednost u odnosu na konkurenciju.
4. Šanel (Chanel)
Ukupna vrijednost: 5,55 milijardi
Kriza je kupce okrenula nekim ekonomičnijim, praktičnijim proizvodima, dok je Šanel ostao dosljedan svojoj klasici - mirisima, torbama i kozmetici, pa se na listi našao najviše zbog istrajnosti u vremenu i ranije stečenom bogatstvu. Pjer Duprel, odgovoran za ovu listu, kaže da će Karl Lagerfeld u sledećih nekoliko godina sigurno vratiti brend Šanel na vodeće mjesto u svijetu luksuza.
5. Henesi (Hennessy)
Ukupna vrijednost: 5,37 milijardi
Konjak je izuzetno popularan u Kini.
6. Roleks (Rolex)
Ukupna vrijednost: 4,74 milijarde
Roleks je, kao i nekoliko drugih proizvođača satova i nakita, dosta oslabio tokom krize.
7. Moete Šadon (Moët et Chandon)
Ukupna vrijednost: 4,28 milijardi
Iako ne više tako jak, ovaj brend alkoholnih pića se i dalje nalazi na samom vrhu.
8. Kartije (Cartier)
Ukupna vrijednost: 3,96 milijardi
Primijećena je dosta manja prodaja u ovim prodavnicama nego nekada, pa su se čak okrenuli i preprodaji.
9. Fendi (Fendi)
Ukupna vrijednost: 3,2 milijarde
U Americi je Fendi poznat samo po svojim ,, It" torbama, ali je izuzetno popularan u Aziji.
10. Tifani (Tiffany & Co.)
Ukupna vrijednost: 2,38 milijardi
Tifani se nije našao na prošlogodišnjoj listi najmoćnijih, ali je zbog odbijanja da snizi cijene i najave proširenja u Aziji i Zapadnoj Evropi, uspio da se tu nađe ove godine.
(B92)