Obavještenjem je definisano da će površina, lokacija, trajanje ugovora, obavezni radni progam, i drugi uslovi koji se odnose na blok biti predviđeni od strane Vlade i uključeni u određeni Ugovor o koncesiji za proizvodnju. Ponude za dodjelu Ugovora o koncesiji za proizvodnju mogu se podnositi samo za definisane površine ograničene geografskim koordinatama u odnosu na blokove. Ugovori o koncesiji za proizvodnju ugljovodonika mogu biti dodijeljeni pravnim i fizičkim licima koji ispunjavaju uslove definisane Javnim pozivom i Tenderskom dokumentacijom. Takođe, Ugovor o koncesiji za proizvodnju može biti dodijeljen stranom ponuđaču, pod uslovom da su informacije i podaci o poslovanju, vlasništvu, finansijska i fiskalna evidencija u zemlji u kojoj taj ponuđač, kao i njegova povezana lica, ima sjedište ili prebivalište transparentni. Uspješni ponuđač će biti dužan da obezbijedi finansijsko obezbjeđenje za ispunjavanje obaveza koje će preuzeti u skladu sa Ugovorom o koncesiji, kao i za svaku odgovornost vezano za realizaciju upstream operacija.
Veliki broj inostranih kompanija je i zvanično iskazao interesovanje i spremnost da investira u projekte istraživanja nafte i gasa u crnogorskom podmorju. Na poziv za iskazivanje zainteresovanosti za učešće na tenderu, prijavilo se 20 kompanija. Najveći broj zainteresovanih investitora su izuzetno renomirane naftne kompanije, a pet od njih spadaju u kategoriju najvećih naftnih kompanija na globalnom nivou.
Prema saznanjima Portala Analitika, zvanična pisma su dostavile najpoznatije evropske kompanije iz te oblasti Gazprom iz Rusije, Statoil iz Norveške, Total iz Francuske i ENI iz Italije. Pisma o namjerama su dostavile i Novatek (Rusija); NIS (Srbija), HESS Corporation (SAD); Trajan Oil&Gas-Energian Oil&Gas (Velika Britanija, Grčka); Edison SpA (Italija); Geopartners Limited (Velika Britanija); TDE Services (Mađarska); Hellenic Petroleum (Grčka); Sterlin Energy PLC (Velika Britanija); Northern Petroleum PLC (Velika Britanija); INA (Hrvatska) i Premieroil (Velika Britanija)...
Vlada Crne Gore je u saradnji sa norveškim ekspertima u potpunosti uredila oblast istraživanja i proizvodnje nafte i gasa, usvajanjem Zakona o istraživanju i proizvodnji ugljovodonika i seta podzakonskih akata.
Pre usvojenim fiskalnim pravilima, država će od proizvodnje nafte imati 70 do 75 odsto ukupnih prihoda koncesionara.