Od 9. do11. oktobra održan je sajam aluminijumske industrije u Dizeldorfu, središtu najmnogoljudnije njemačke pokrajine Sjeverna Rajna Vestfalija, a paraleleno sa njim i konferencija Aluminium Düsseldorf 2012. To je najveći događaj što se tiče aluminijumske industrije u Evropi ove godine a ujedno i najveći sajam ove industrije u svijetu. Ove godine je svoje proizvode izložilo oko 1000 kompanija iz cijelog svijeta a procjenjuje se da je tokom tri dana sajam posjetilo preko 25.000 ljudi.
Na sajmu su učestvovale ne samo kompanije koje proizvode aluminijum i proizvode od aluminijuma, već i sve one kompanije koje proizvode opremu i tehnologiju za aluminijusmku industriju ,a direktan kontakt na štandovima izlagača pruža idealnu priliku za sklapanje novih poslovnih angažmana i realizaciju prodaje.
Među raznim informacijama o kompanijama mogla se čuti i ta da fabrike za preradu iz okolnih zemalja plaćaju tonu primarnog aluminijuma (ingota) i do 300 dolara iznad LME cijene, a među isporukama nađe se i KAP-ov aluminijum.- Sve u svemu, nepodijeljeno je mišljenje među učesnicima i sajma i konferencije da je za uspjeh u biznisu izuzetno važno biti u toku najnovijih dešavanja, a to se najbolje postiže u direktnom kontaktu sa proizvođačima i kupcima na ovakvom prestižnom događaju.Ukratko, značiti nešto i biti faktor u aluminijusmkom bisnisu podrazumijeva prisutnost na sajamu i konferenciji u Dizeldorfu, kaže za Portal Analitika analitičar tržišta aluminijuma Goran Đukanović.
Nova tehnologija proizvodnje aluminijuma: Na konferenciji norveški Hydro je predstavio svoju novu HAL4e tehnologiju koja je u procesu testiranja i u ovom trenutku predstavlja najefikasniju tehnologiju za proizvodnju primarnog aluminijuma u svijetu. Specifična potrošnja električne energije u ćeliji iznosi u prosjeku 12,5 kWh/kg,pri amperaži od 432 kA (i raste) i gustini struje od 0,9 A/cm2.Glavna prednost ove tehnologije je upravo što omogućuje nisku potrošnju struje pri relativno visokoj gustini struje, a što za rezultat ima veću iskorišćenost i produktivnost ćelije i time niže troškove proizvodnje.
Nove tehnologije su predstavljene i za procese recikliranja aluminijuma, obrade površina, zaštite od korozije, zavarivanja, zatim nove, unaprijeđene legure za primjenu u automobilskoj industriji itd.Ipak, ubjedljivo najbolji utisak su ostavile prezentacije predstavnika Audija i BMW-a,a primjena novih tehnologija i tehnoloških rješenja u budućim automobilima ova dva proizvođača može se svrstati u domen naučne fantastike.Čini se da su ova tehnološka rješenja i poklanjanje pažnje najsitnijim detaljima daleka budućnost gledano iz naše balkanske perspektive. Ipak, ni takvim automobilima neće smetati da se kreću našim putevima,pa ni da se mimoilaze na njima sa automobilima starije generacije. I dok je Audi pionir u primjeni aluminijuma i prvi serijski proizvođač automobila sa aluminijumskom šasijom (A8),BMW već ispituje primjenu kompozitnih materijala i prednapregnute plastike (Carbon Fiber) za sljedeću generaciju svojih vozila,poput one koja se koristi u avionima najnovije generacije (Boeing 787 Dreamliner i uskoro Airbus A 350).Zašto je bakar četiri puta skuplji od aluminijuma: - Moja prezentacija na konferenciji, u okviru sesije Aluminijumsko tržište, bila je posvećena uporednoj analizi između tržišta aluminijuma i bakra i, pored ostalog, bavila se pitanjima i odgovorima: zašto je cijena bakra preko 4 puta viša od cijene aluminijuma, iako je ta razlika početkom ovog vijeka bila svega 10 odsto u korist bakra? Zatim, koliki je stepen substitucije bakra aluminijumom i ostalim metalima usljed visoke cijene bakra i kako će se taj trend odraziti na buduću potražnju i cijenu aluminijuma.U tom kontekstu razmotrio sam i koje su glavene prednosti i nedostaci bakra i aluminijuma,njihove fizičke i tehničke karakteristike i koliko je to otežavajući faktor u tehnološkoj primjeni jednog ili drugog metala. Napokon, dao sam i dugoročnu prognozu prespektive tržišta i cijena, s obzirom na ponudu i potražnju i bakra i aluminijuma, u traženju odgovora: može li cijena aluminijuma u skoroj budućnosti ponoviti scenario cijene bakra iz perioda 2005-2008. godine i porasti nekoliko puta u odnosu na sadašnju vrijednost?, objašnjava Đukanović, dodajućo da o intersovanju među učesnicima dovoljno govori podatak da su na jednoj aluminijumskoj konferenciji bili prisutni i predstavnici proizvođača bakra Aurubis,a što još više ide u prilog organizatoru izuzetno kvalitene konferencije - GDA (njemačkoj aluminijumskoj asocijaciji, čije je sjedište upravo u Dizeldorfu).
- Na kraju, napomenuo bih da i pored toga što je vrlo naporno pripremati se za nastup na konfrerenciji ovog ranga (bio sam jedini predavač iz jugoistočne Evrope), a i odgovornost, moje je zadovoljstvo u činjenici da već 12 godina u kontinuitetu predstavljam ovu državu u svijetu,a posebno kao ovaj put, na vrhunskom svjetskom događaju, kakva je konferencija i sajam u Dizeldorfu, zaključio je Đukanović.