Društvo

CGO: Povući iz procedure Prijedlog zakona o visokom obrazovanju

1705cgologook
C
entar za građansko obrazovanje nakon javne rasprave o Prijedlogu Zakona o visokom obrazovanju smatra da bi predloženi tekst morao biti hitno povučen iz procedure. Razlozi za povlačenje teksta su brojni, a kako kažu, svode se na to da je nemoguće amandmanski djelovati izmjenama ili dopunama.

CGO: Povući iz procedure Prijedlog zakona o visokom obrazovanju
Portal AnalitikaIzvor

- CGO podsjeća da se radi o izuzetno ozbiljnom zakonskom tekstu koji će imati dalekosežne posljedice, a koji se pokušava donijeti u krajnje problematičnoj i netransparetnoj proceduri. Javna rasprava je morala uključiti konsultovanje organa, organizacija, udruženja i pojedinaca odnosno zainteresovanu javnost u početnoj fazi pripreme zakona i raspravu o tekstu zakona, dakle o nacrtu. U slučaju predloženog teksta Zakona o visokom obrazovanju prekršen je cjelokupni formalno-pravni djelokrug počev od propuštene javne rasprave odnosno propuštenog nacrta Zakona o visokom obrazovanju, do kršenja čl. 7 Uredbe o postupku i načinu sprovođenja javne rasprave u pripremi zakona koji predviđa da rok za dostavljanje inicijativa, prijedloga, sugestija i komentara u pisanom i elektronskom obliku, ne može biti kraći od 20 dana od dana objavljivanja javnog poziva, a da može biti duži, navodi se u saopštenju CGO.

Iz ove NVO napominju da, što se tiče sadržinskog i suštinskog dijela Prijedloga Zakona o visokom obrazovanju, teško je prepoznati navodnu namjeru predlagača da se poboljša kvalitet visokog obrazovanja.

- Ali, prilično je jasna namjera da se omogući osnivaču državnog univerziteta odnosno Vladi Crne Gore da stvori zakonski osnov da u bliskoj budućnosti izvrši privatizaciju Univerziteta Crne Gore, čime je dovedena u koliziju odredba autonomije ustanova visokog obrazovanja, ističu iz CGO.

Prema njihovim riječima, ovo je jasno iz činjenice da predlagač "želi ukinuti nezavisnost Savjeta za visoko obrazovanje organa koji vrši akreditaciju i reakreditaciju".

- Umjesto da Savjet za visoko obrazovanje imenuje Skupština i na taj način bude nezavisno tijelo, predlagač imenovanje Savjeta, kao i kriterijume za upis studenata u prvu godinu studija, povjerava Vladi čime iznova ugrožava ionako već krhku autonomiju univerziteta. U ovom dijelu, CGO cijeni da je bilo neophodno predvidjeti raznoliku strukturu sa parnim brojem članova koji bi sjedjeli u Savjetu tako da ih iz Vlade ne smije biti više od polovina nakon čega bi se tek mogla očekivati objektivnost mišljenja i odluka, navodi se u saopštenju Centra za građansko obrazovanje.

Dalje, CGO smatra da bi upravljačka struktura univerziteta morala biti jasno normirana sa tačno raspoređenim odnosom predstavnika osnivača u odnosu na ostale članove u sastavu Upravnog odbora, a da Rektor ne bi smio biti biran na prijedlog Senata, već na sjednicama Vijeća svih fakultetskih jedinica tajnim glasanjem, na koji način bi se izbjeglo višegodišnje kruženje pozicija članova Senata, UO i Rektora.

- Neprecizno definisana odredba da „ustanova može bez javnog konkursa angažovati akademsko osoblje sa druge ustanove van teritorije Crne Gore kao gostujućeg profesora” proizvodi duplo zapošljavanje i dvojne radne odnose sa punim radnim vremenom upravo tim gostujućim profesorima, dok se saradnici u nastavi biraju na osnovu javnog konkursa, koji raspisuje ustanova na period od godinu dana, umjesto najmanje na tri godine, čime se naši magistranti i doktoranti šalju na biro rada, a novac gostujući profesori odnose iz Crne Gore. Time se ozakonjuju postojeći i ohrabruju novi primjeri koruptivnog ponašanja, smatraju u CGO.

CGO se nada da će predlagači Prijedloga Zakona o visokom obrazovanju naći dovoljno razloga u preporukama koje su iznešene na javnoj raspravi i da će predmetni Prijedlog povući iz procedure.

- CGO očekuje da se za ovaj pristup založi i rukovodstvo Univerziteta Crne Gore, ukoliko drže do javnog interesa, zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika