Prvu zbirku poezije, „Treptaj“ objavila je već sa 15 godina. Do danas, njena ostvarenja su prevedena na sedam jezika, i upoznala ih je publika nekoliko značajnih evropskih festivala. Za njene novije naslove, „Svilene cipelice“ izdate 2011, i „Lover-crossed star“ iz 2012. godine, dobila je samo riječi hvale od književnika kao što su David Albahari, Vladimir Pištalo i Svetislav Basara. O njenoj novoj knjizi eseja „Voodoo Child: Priča o Jimiju Hendrixu“ koja uskoro izlazi iz štampe, proslavljeni džez muzičar Bojan Zulfikarpašić, je kazao da ga je veoma zainteresovala „većinom detalja o Hendriksovim prvobitnim inspiracijama i anegdotama“ koje nije znao i da se osjeća „beskrajno fasciniranim“ tim djelom.
Bakić je saradnica biblioteke Recepcija britanskih i irskih autora u Evropi prestižne akademske izdavačke kuće Bloomsbury sa sjedištem u Londonu, i jedan od autora zastupljenih u naučnoj studiji Vilijam Blejk u Evropi, koju su uredili najpoznatiji savremeni poznavaoci djela čuvenog pjesnika. Osim Blejka, prevodilac je poezije V.B. Jejtsa, Tagorea, Bajrona, E. Marvela, T. S. Eliota. Uz to, posljednja u nizu knjiga koje je prevela na engleski jezik je „The Arc of Finitude“ (Putanja konačnosti, 2013 - sa Stivenom Dž. Manganom) koja predstavlja izbor iz poezije Mladena Lompara. Priređivač je više knjiga, autorka posebnih publikaciji i eseja. Podsjećamo, u aprilu je rezidencijalno boravila u Tirani, gdje je u albanskoj Akademiji umjetnosti grupa studenata glume izvela perfomans inspirisan njenom poezijom. Od 6. juna do 7. jula svojim projektom „Učenici kao nastavnici: Novi nastavni plan i program“ predstaviće se u okviru Bijenala mladih umjetnika Evrope i Mediterana u Ankoni.
Autorka je veoma posvećena svom pozivu, ali - kao što se može zaključiti i iz njenog diplomskog rada – dijapazon interesovanja uveliko prevazilazi prostor omeđen formalnim obrazovanjem. Teme koje je privlače su i problematikom onostranog i misticizma u engleskoj poeziji i pop muzici 1960-ih godina.
I, na kraju, kada posmislite da nevjerovatnim detaljima života Tanje Bakić nema kraja, susretnete se sa njenim hobijem, a to je – gimnastika...
BUĐENJE
Što Vam nedostaje iz vremena kada ste bili dijete?
- Plakanje. Voljela sam da plačem.
Što najviše volite u tome što ste odrasli?
- Što sam visoka.
Za koji Vaš talenat smatrate da nije došao do izražaja?
- Muzički talenat. Oduvijek sam željela da naučim da sviram dva instrumenta – električnu gitaru i orgulje – ali, nažalost nisam.
Koju svoju osobinu smatrate najgorom?
- Strpljenje da slušam probleme drugih ljudi koji mi se onda „popnu preko glave“ i pretvore u psihološke vampire.
Što najviše cijenite kod drugih?
- Iskrene misli koje nikad ne izgovore niti pokažu.
U OGLEDALU
Kako bi se zvala Vaša filmska biografiju i ko biste voljeli da glumi Vas?
- Gvinet Paltrou bi glumila mene do moje 25 godine. Nakon tog perioda, glumila bi me Šeron Stoun. Film bi bio neka vrsta kombinacije rok mjuzikla „Kosa“ i rok opere „Tommy“.
Kako biste nekome, preko telefona, u pet riječi opisali sebe?
- Ne bih se opisivala.
Kako biste opisali sebe da ste hrana?
- Čokolada i višnja.
Koju moć super-junaka biste voljeli da imate?
- Moć Lilit.
Sa kojom ličnošću, stvarnom ili izmišljenom, biste se zamijenili na jedan dan?
- Sa Džimijem Pejdžom.
SVAKODNEVICA
Što radite nedjeljom poslijepodne?
- Pretvaram se da je ponedjeljak.
Koja pjesma Vam je uvijek u vrhu liste omiljenih?
- Ima ih puno. Ovo je mali dio: „Yardbirds“: „Still I'm Sad“, „Led Zeppelin“: „Since I've Been Loving You“, Džimi Hendriks: „Voodoo Child“ i „Slight Return, Little Wing“, „The Doors“: „Riders on the Storm“.
Koja knjiga/predstava/film je, u posljednje vrijeme, na Vas ostavila najsnažniji utisak?
- Poezija Sajmona Armitidža.
Gdje biste voljeli da otputujete?
- Sljedeća destinacija mi je London.
Koje prevozno sredstvo najmanje volite?
- Traktor.
DA TI KAŽEM...
Kome sve ispričate?
- Svom petogodišnjem sestriću. On zna sve moje tajne.
Čemu se uvijek obradujete?
- Doručku.
Da li za nečim žalite?
- Žalim što sam bila žrtva upotpunjavanja tuđeg dokonog vremena.
Bez čega ne možete?
- Bez muzike i kafe.
Za što ste se posljednji put izvinili?
- Ne sjećam se.
SUMRAK
Koje tri želje biste tražili da Vam ispuni zlatna ribica?
- Da se ja pretvorim u zlatnu ribicu.
Što je najteže što ste do sada uradili?
- Što su me tjerali u školi da učim napamet pjesmice.
Kada biste saznali da Vam je ostalo samo tri mjeseca života, kako biste ih proveli?
- Prodala bih sve što imam i od tog novca kupila kartu u jednom smjeru do Marsa. Pošto tamo vladaju drugačiji uslovi za život, možda ja ipak ne umrem i ostanem tamo da živim u utopiji.
Kako biste voljeli da umrete?
- Ne bih umrla. Samo bih prešla u drugo stanje. Zatim bi se moje zemaljsko tijelo kremiralo, jedan dio pepela bi se bacio u svemir iz rakete (kao što je to bio slučaj s pepelom Timotija Lirija), drugi dio pepela bi se bacio u more, treći u zemlju, a četvrti u vatru. To bi meni pomoglo da se uspješno održim u „drugom stanju“.
Koji bi bio Vaš epitaf?
- „Full many a flower is born to blush unseen“ by Thomas Gray.
Priredila: K.Jerkov