Međutim, glavni „krivac“ su bili lijepo vrijeme i brojne manifestacije. Kiša koja je padala posljednjih dana smanjila je broj gostiju, tako da ih je posljednjeg petka bilo oko 16 hiljada.
Bilo kako bilo, turistička sezona je dobro počela, a da li su je turistički poslenici spremno dočekali pitanja su o kojima su novinari Pobjede razgovarali sa prvim čovjekom u turizmu naše zemlje Branimirom Gvozdenovićem, ministrom turizma i održivog razvoja.
On, između ostalog, ističe:
- Činjenica je da je naša destinacija u ovim godinama ekonomske i finansijske krize, kada je turizam u pitanju, napravila ogroman pomak. U 2008. godini, koja je statistički najuspješnija od rekordnih osamdesetih godina prošlog vijeka, posjetilo nas je 1.187.492 turista, a 2012. godine bilo ih je 1.439.500 turista, što je porast od 21 odsto. U 2008. godini smo prihodovali 590 miliona eura a prethodne, 2012. godine, 700 miliona, 18,6 odsto više.
Obzirom na aktivnosti koje su realizovane na svim nivoima, očekujemo nastavak pozitivnog trenda kada su u pitanju turistički dolasci, ostvarena noćenja i prihodi od turizma, uz konstantno podizanje nivoa kvaliteta usluge - kaže on.
Predsezona
Popunjenost hotela u predsezoni bolja je u odnosu na prethodnu godinu. Na osnovu informacija sa kojima raspolažemo vezano za buking, evidentno je da će ostvariti naše procjene da će Crnu Goru posjetiti preko 1,5 milion turista i da će se ostvariti oko 10 miliona noćenja. Svakako, ovaj rast pratiće i rast prihoda od turizma za oko pet odsto u odnosu na prošlu godinu.
Treba napomenuti da su prve grupe turista iz Francuske već početkom aprila počele da dolaze u zemlju, a taj trend će se i dalje nastaviti, ne samo sa francuskog već i sa njemačkog, britanskog i drugih značajnih emitivnih tržišta, u saradnji sa turoperatorima.
Tivat i Golubovci
- Aerodromi Podgorica i Tivat su zaključili ugovore o pružanju aerodromskih usluga sa 18 aviokompanija, redovan saobraćaj je uspostavljen sa 14 destinacija, a čarter letovi sa 40 destinacija. Osim navedenog, za ovu sezonu sklopili smo ugovore sa Ryanairom, Air Berlinom i Air Italijom, dogovoren je znatno veći broj letova sa ukrajinskog tržišta (609 na tivatski i 83 na aerodrom u Golubovcima), ističe Gvozdenović.
I ove sezone su pripremljeni brojni povoljni aranžmani koji će motivisati turiste da izaberu našu destinaciju za svoj odmor. U ponudi su brojni festivali i manifestacije, restorani sa domaćom i internacionalnom kuhinjom, kafeterije, noćni klubovi, diskoteke, barovi, devetnaest plaža nosioca Plave zastavice koje će upotpuniti odmor.
„Škola u prirodi“
- Moram da izrazim žaljenje zbog pomenutog događaja, pogotovo jer su u pitanju djeca. Projekat „Škola u prirodi“ je pokrenut upravo u cilju produženja sezone i veće popunjenosti naših hotela u periodu vansezone, tako da nadležne službe moraju preduzeti sve korake kako se ovakvi događaji ne bi ponavljali - kaže Gvozdenović.
Ministarstvo održivog razvoja i turizma na osnovu Zakona o turizmu, član 91, nadležno je za izdavanje odobrenja za rad ugostiteljskim objektima - uključujući i hotele, a na osnovu člana 93. ugostiteljski objekti moraju ispunjavati minimalno - tehničke uslove u pogledu opreme i prostora u skladu sa ovim zakonom.
Nakon utvrđivanja minimalno tehničkih uslova propisanih pravilnikom o vrstama, minimalno tehničkim uslovima i kategorizaciji ugostiteljskih objekata (Službeni list Crne Gore, broj 63/11), a na osnovu Zakona o turizmu član 93. stav 3 i 4 i u odnosu na ispunjenost posebnih higijenskih zahtjeva (uključujući i sanitarnu saglasnost) inspekcijski organi Uprave za inspekcijski nadzor, u okviru koje posluje zravstveno sanitarna inspekcija, u redovnim postupcima kontrole utvrđuju stanje nivoa sanitarno-higijenske zaštite - kaže Gvozdenović.
Zapošljavanje sezonaca
Jedno od pitanja je bilo i posljednjih sezona aktuelno pitanje zapošljavanja sezonaca.
- Na osnovu podataka Zavoda za zapošljavanje Crne Gore planom za ovu godinu je predviđeno zapošljavanje 10.000 sezonaca iz Crne Gore, dok je kvota za zapošljavanje stranaca manja nego prošle godine.
- Crnoj Gori, u zavisnosti od uspješnosti sezone, u turizmu i ugostiteljstvu je potrebno 12 do 15 hiljada sezonskih radnika. Broj angažovanih na sezonskim poslovima se posljednjih godina stalno povećava, što govori da postoji veliko interesovanje za rad u djelatnostima sezonskog karaktera, posebno u oblasti turizma i ugostiteljstva - kaže ministar Branimir Gvozdenović.