Hrvatski T portal prenosi da je ova britanska umjetnica počela da eksperimentiše s bojama i šminkom kada joj je bilo tek šest godina. S devet je već napravila prve slike na licu. Ljubav prema body artu nastavila je da razvija sve do danas. Postala je umjetnica svjetskog glasa, a prošle godine je osvojila treće mjesto u UV kategoriji na World Bodypainting festivalu.
Nedavno je, na nagovor bihevioralnog ekologa i promoterke nauke dr Kejtlin Najt odlučila da kombinuje svoje dvije strasti – prema umjetnosti i prema nauci. Za predavanje dr Najt naslikala je karipskog flaminga na ljudskoj ruci. Rezultat je fascinantna ilustracija uticaja ljudi na evoluciju, koja je oduševila drugog naučnika, američkog fizičara Lorensa Krausa. Riječ je o autoru knjige „The Physics of Star Trek“, koji sa slikarkom, pored ostalog, dijeli i ljubav prema Rolingstonsima.U najnovijem djelu, Gugenhajm se dotakla problematike mutiranih gena BRCA1 i BRCA2 koji mogu prouzrokuju rak dojke ili jajnika, a koje je posljednjih nedjelja aktualizovala Anđelina Džoli.Pobornica je ideje da bi svako ko može trebalo da dešifruje svoj genom.
- Što više informacija imate, više izvora na osnovu kojih možete da donosite zaključke, konačan rezultat biće bolji - izjavila je Gugenhajm nedavno za Guardian (Gardijan).
Ona se takođe zalaže za slobodu informacija, a protiv monopolizacije genoma koju ovih dana na američkom Vrhovnom sudu nastoji da ostvari kompanija Myriad Genetics.
Foto: tportal.hr, Victoria Gugenheim