Zanimljivosti

Da li postoji više univerzuma?

0506univerzum
B
ilo da vjerujete da je naš univerzum jedinstven ili samo jedan od mnoštva paralelnih stvarnosti, postoje naučni modeli koji podržavaju svaku od mogućih opcija.

Da li postoji više univerzuma?
Portal AnalitikaIzvor

Kosmolozi Andreas Albreht, Alan Gut, Andrej Linde i Nil Turok su o ovim temema debatovali 1. juna na Svjetskom sajmu nauke.

Mogućnost postojanja multiverzuma proistekla je iz teorije o kosmičkoj inflaciji. Ta ideja zasniva se na tome da se univerzum eksponencijalno širio u prvom djeliću sekunde poslije Velikog praska, šireći se čak i brže od brzine svjetlosti.

Neke verzije ove teorije sugerišu da su se određene oblasti univerzuma širile brže od drugih, stvarajući razdvojene “balone” prostora i vremena koji su se možda pretvorili u zasebne univerzume.

Teorija o inflaciji smatrana je neprovjerljivom, kada ju je kosmolog Tehnološkog instituta u Masačusetsu Alan Gut sa savremenicima predložio prije više od 30 godina. Ipak, od tad, posmatrajući svetlost preostalu od velikog praska (naziva se još i kosmičko mikrotalasno pozadinsko zračenje) naučnici su pronašli snažan oslonac toj teoriji.

Zapravo, iako naučnici nisu “svojim očima” vidjeli razne univerzume, veliki broj smatra da je inflacija dobra početna tačka za objašnjavanje veličine i uniformnosti vidljivog svemira.

“Nas četvorica se više slažemo, nego što se ne slažemo”, kaže Turok, direktor Perimetrijskog instituta za teorijsku fiziku u Ontariju (Kanada) misleći na svoje kolege.

Iako inflacija ne predviđa obavezno višestruke univerzume, Gut smatra da je njihovo postojanje vrlo vjerovatno.

“Energija je ili pozitivna ili negativna i zapravo, ukupna energija našeg univerzuma je potpuno konzistentna dodavanju do nule”, kaže Gut.

Naime, ako univerzum zahtijeva da je za njegov nastanak potrebna ukupna energija jednaka nuli, onda ništa što poznajemo ne može biti proizvedeno samo jednom.

0506univerzum2
“Bio sam impresioniran univerzumom, dok to nisi rekao”, dobacio je Hokenberi.

Najsnažnija podrška konceptu multiverzuma, došla je od Lindea, fizičara Stanford univerziteta. Kada je počeo da istražuje teoriju o inflaciji, bio je iznenađen nevjerovatnom pravilnošću u svemiru.

Linde je objasnio da je regularna distribucija materije i toplote u univerzumu kosmološki princip, jer je inflacija stvorila stabilan, jednoličan kosmos, “i nema razloga da vjerujemo da se to desilo samo jednom”.

Iako do kraja debate kosmolozi nijesu uspjeli da dođu do konsenzusa, Albreht, fizičar Univerziteta u Kaliforniji bio je veoma zadovoljan razmjenom ideja.

Podaci prikuljeni tokom posljednjih 10 godina uspjeli su da smanje broj mogućih modela za objašnjavanje inflacije svedu ih na one najvjerovatnije iako pravi model još nije pronađen.

Ništa u sadašnjem naučnom saznanju ne isključuje mogućnost postojanja više univerzuma, a teorija Velikog praska podržava mnogo principa koji bi mogli da omoguće njihovo postojanje.

U isto vrijeme, nema čvrstih dokaza da oni (moraju da) postoje. U svakom slučaju, čak i naučnici uviđaju da je interesovanje za ovu oblast suviše malo.

Linde je šaljivo primijetio da je u Google pretrazi tražeći podatke o univerzumu i multiuniverzumu uporno dobijao rezultate “o Miss Univerzuma iz Brazila”.

izvor: b92.net, foto: hdwallpapers.in, wallsave.com

Portal Analitika