„Ako se svih sadašnjih 18.000 taksi vozila i 12.000 autobusa, koji koriste dizel gorivo, zamijene električnim automobilima ili autobusima, smanjenje emisije štetnih gasova bilo bi jednako onom koju proizvede 800.000 privatnih kola. Vazduh bi bio čistiji 50 odsto", objašnjava predsjednik Upravnog odbora kompanije Bi-Vaj-Di, Vang Čuđanfu, prenosi RTS.
Vozilo E6 se prodaje u Kini po cijeni od 60.000 dolara, u Hongkongu je nešto jeftiniji, 57.000 dolara. Međutim, jedna saobraćajna nesreća u Kini prošle godine sa fatalnim ishodom, kada se E6 zapalio, pokrenula je pitanje bezbjednosti tog vozila.
Ipak, istraga je pokazala da litijumsko-jonska baterija u automobilu nije bila uzrok požara, već neprilagođena brzina.
Liu Sijelang, direktor prodaje Bi-Vaj-Di za azijsko-pacifički region, kaže da su tokom procesa dizajniranja vozila načinili mnoga poboljšanja, posebno na planu bezbjednosti.
„Istraživali smo tehnologiju i dizajn sa mnogih aspekata, uključujući djelove baterije i pitanje popravke automobila", kaže Sijelang.
Potrebna su dva sata za potpuno punjenje baterije poslije čega vozilo može da pređe 300 kilometara.
Udruženje taksi vozila i lakih autobusa iznajmljuje vozila od kineske firme po cijeni od hiljadu dolara mjesečno. Taksisti u Hongokongu su, međutim, skeptični.
„Električno vozilo ima svojih prednosti, prije svega u pogledu zaštite životne sredine. Mana mu je međutim to što je potrebno čekati da se napune baterije što je za nas taksiste gubitak vremena i mušterija", kaže jedan od taksista Hong Konga.
Vozilo je, prije svega, namijenjeno privatnim kupcima u Kini i Americi.
Međutim, do sada ne bilježi uspjeh na tržištu, pa je u Kini prošle godine prodato samo 1.700 takvih vozila.
foto: rts.rs