Policija je ispalila suzavac i upotrijebila gumene metke što je natjeralo mnoge da pobjegnu sa Trga u obližnji Gezi parka, gdje su demonstranti tokom noći kampovali.
Nekoliko aktivista su uzvratili raketama za vatromet, protivpožarnim bombama i kamenjem po policijskim vodenim topovima, pošto su ranije demonstranti postavili barikade i spremali se za moguću intervenciju specijalaca jer je policija počela da gomila svoje pripadnike u centralnoj gradskoj oblasti, prenijela je agencija AP.
Demonstranti koriste uništen autobus kao dio barikada na trgu Taksim.
Uklonjeni su transparenti antivladinih demonstranata koji su visili sa zgrade sa pogledom na centralni instanbulski trg i zamijenjeni je turskom zastavom i transparentom sa likom Mustafe Kemala Ataturka, osnivača sekularne turske države prije 89 godina poslije raspada Osmanskog carstva.
Gradonačelnik Husein Avni Mutlu na Tviter nalogu naveo je da istanbulska policija nije imala namjeru da razbija protest već da je "njihova namjera bila da uklone znakove i slike sa statue Ataturka i sa Ataturkovog kulturnog centra, a da obližnji Gezi park i Taksim neće dirati".
Tokom noći turska policija upotrijebila je u Ankari suzavac da bi rastjerala nekoliko stotina demonstranata koji već 12 dan demonstriraju protiv vlade premijera Redžepa Tajipa Erdogana.
Policija za razbijanje demonstracija preplavila je ulicu Tunali Hilmi, pa su vlasnici restorana bili primorani da zatvore objekte.
Najnoviji potez turske policije usledio je pošto je premijer Erdogan pristao da se sastane sa organizatorima protesta koji su počeli 31. maja mirnim demonstracijama protiv projekta postavljanja replike kasarne iz doba Osmanskog carstva u istanbulskom parku, a planirano je da do susreta premijera i demonstracija dođe sjutra, dodaje BBC.
U spirali antivladinih demonstracija u Instanbulu, Ankari i drugim turskim gradovima ubijeno je troje ljudi i oko 5.000 je povrijeđeno.
(blic.rs)