Društvo

Kako sačuvati zravlje ljubimca tokom ljeta

2006-ljeto-psi
L
jeto je meteorološki počelo, iako na kalendarsko treba da čekamo. Kada se živa na termometru popne iznad 30 stepeni, važno je da vodite računa o zdravlju vašeg ljubimca više nego inače.

Kako sačuvati zravlje ljubimca tokom ljeta
Portal AnalitikaIzvor

Predstavljamo vam nekoliko savjeta uz pomoć kojih ćete vašeg psa zašititi od posljedica žege.

Ne ostavljajte nikada ljubimca samog u automobilu. Vozilo se lako zagrije na suncu, a životinja se može ugušiti ili uginuti od toplotnog udara za svega nekoliko minuta.

Znaci da pas ili mačka prolaze kroz toplotni udar obuhvataju teško disanje, crven jezik i krivudav hod.

Ako sumnjate da je vrućina naškodila vašem ljubimcu, odmah ga odvedite u hladovinu, stavite peškir namočen u hladnu vodu na njegov stomak ili ga cijelog pokvasite. Što prije možete, odvedite ga kod veterinara.

Psi sa kraćim glavama, a naročito buldozi, podložni su pregrijavanju tokom toplih vlažnih dana. Kako biste to spriječili, nemojte ga izvoditi na trčanje u najtoplije doba dana. Izađite u park rano ujutru ili kasno uveče.

Psima i mačkama potrebno je hladno, sjenovito mjesto kako bi spavali kada je vreo dan i mnogo čiste svježe vode.

Starije životinje teže podnose vreline, pa bi trebalo naročito da pazite na njihove potrebe.

Provjerite da li je vaš ljubimac primio sve vakcine na vrijeme. Parvo virus koji uglavnom napada ljeti, može biti fatalan za pse koji nisu primili vakcine.

Takođe, provjerite da li i vakcine protiv bjesnila i dalje imaju efekta, ili ih morate obnoviti.

Tokom ljetnjih meseci, ljubimci više vremena provode napolju i šanse da naiđu na potencijalne nosioce bjesnila se povećavaju.

Ako vaš pas nije bio testiran na dirofilariozu (srčanog crva) ove godine, vrijeme je da posjetite veterinara.

Te crve prenose komarci, a postoje ljekovi koji preventivno djeluju.

Njegujte vašeg psa i svakodnevno ga četkajte kako biste uklonili mogućnost da se u njegovom krznu zadrže buve ili krpelji.

Krpelji nose infektivne bolesti, dok buve izazivaju alergije i svrab.

Sklonite psa od smeća tokom izleta u prirodi. Pileće kosti mogu biti opasne po njegov život. Takođe, kora limuna, pomorandže i grejpfruta ne bi trebalo da se nađe u njihovoj blizini, jer sadrži veće količine limunske kiseline i ulja koja mogu izazvati dijareju i povraćanje.

Pas ne bi trebalo da gricka koštice trešanja, jabuka, bresaka, kajsija i sličnog voća, jer sadrže cijanogene glikozide koji u većim količinama izazivaju povraćanje i gubitak apetita. U ozbiljnijim slučajevima, dolazi do otežanog disanja, šoka, pa čak i smrti.

Ako imate bazen, ne ostavljajte psa samog u njegovoj blizini. Ne znaju svi psi dobro da plivaju i mogu se udaviti ako upadnu.

Izvor: b92.net

Portal Analitika