Institut za religijske poslove (IOR), poznatiji pod imenom Vatikanska banka, nije obavljao adekvatnu kontrolu poslovanjima svojih klijenata kojima je tako omogućavao da obavljaju velike finansijske transakcije u ime drugih osoba.
"Postoji veliki rizik da je Institut svojim načinom poslovanja, bez adekvatne identifikacije klijenata, omogućio niz ilegalnih radnji", navodi se u izvještaju koji prenosi Koriere dela sera.
Problem poprima široke razmjere ako se uzme u obzir upozorenje istražitelja koji krive sekularne italijanske banke da su prihvatanjem novčanih transakcija Instituta zapravo sami omogućili transfer novca nepoznatog porijekla na globalno finansijsko tržište.
"IOR vrlo jednostavno može postati sredstvo za pranje novca kriminalnih organizacija", tvrde italijanski istražitelji.
Osim toga, istražitelji su odbacili tvrdnje Instituta da prima novac isključivo od pripadnika vjerskih zajednica i Crkve.
"Postoje i privatne stranke koje mogu otvoriti račune i uplaćivati novac zbog dobrih odnosa sa Svetom stolicom.", tvrdi se izvještaju.
U centru pažnje istrage nalazi se transakcija od 23 miliona eura iz septembra 2010. kada je Vatikanska banka uplatila novac na račun italijanske kreditne banke Kredito Artiđiano.
Nakon toga put novca ide dalje do banke Banka del Fučino kojoj su uplaćena tri miliona, dok je 20 uplaćeno jednom od najvećih globalnih investitora, banci J.P Morgan u Frankfurtu.
Transakciju su potpisali bivši direktor Instituta Paolo Kipriani i njegov zamjenik Masimo Tlli.
Obojica su prošle sedmice podnijeli ostavke i protiv njih će biti podignute optužnice.
Papa Franjo I već je oformio je komisiju za istragu poslovanja banke i potvrdio da planira velike reforme vatikanske birokratije u okviru koje će se pretresti i skandalima obilježeni Institut.
Italijanska policija prošle sedmice uhapsila je pripadnika Crkve pod sumnjom za pranje novca, zelenašenja, nakon što je navodno ilegalno unio milione eura u Italiju.
foto: reise-photografie.de