(Iz Beograda za Portal Analitika)
Godišnjicu rada, 27. juli, Vlada Srbije obeležiće rekonstrukcijom koja će, prema rečima najpopularnijeg političara u Srbiji, Aleksandra Vučića biti obimna, ozbiljna, temeljna i sveobuhvatna. Svoju političku moć on je demonstrirao rečenicom da za 48 sati može da bude sve, pa i premijer - ali neće - jer ga ne zanimaju funkcije. Što se ostalih koalicionih partnera tiče, oni su na rečima spremni da polože račune za svoj rad, ali kako će sve to izgledati u praksi, znaće se nakon sastanka političkih lidera stranaka koje čine Vladu.
Rekonstrukcija Vlade Srbije bila je očekivana i o njoj je počelo da se govori još krajem prošle godine kada je bilo jasno da će loša ekonomska situacija kulminirati, upravo sredinom ove godine. U javnost je procurela vest da je Vučić nezadovoljan radom nekih direktora javnih preduzeća koje je potavio SNS, a za koje se ispostavilo da su na prva putovanja o trošku firmi otišli na egzotična mesta u inostranstvo, a ne na jug Srbije koji je najnerazvijeniji deo zemlje.
Preživeti stilske figure: Pitanje šta će na sastanaku lidera stranaka koje čine Vladu desiti zakomplikovao je i premijer Srbije Ivica Dačić pitanjem: "Zašto sada neko očekuje da će se tu neko svađati? Rekonstrukcija se radi da bi bilo bolje". Konfuziju je zatim produbio predsednik URS-a Mlađan Dinkić rekavši: "Tačno se zna gde su bili loši rezultati. Tu će ljudi će biti zamenjeni".
Personalne promene u Vladi su upravo ono o čemu se ozbiljno govori već mesec dana, ali pri samom pomenu imena nekog ministra da može biti smenjen slede odmah stranački demanti. U odnosu na broj ministara najviše kandidata za smenu imaju - Dačićevi socijalisti.
Nakon neprestanih verbalnih napada na ministra prosvete Žarka Obradovića SPS poručuje da se vodi hajka na tu stranku. To nije daleko od istine, ali hajci je prethodio fijasko oko male mature. Od ministra nismo čuli jasno izvinjenje, a odgovornost za fijasko mature svaljena je na radnicu štamparije koja je testove pustila u promet. I dok je opozicija insistirala na moralnoj odgovornosti ministra i tome da on treba da bude smenjen, a ne da podnese ostavku, ministar je odgovarao da će on podneti ostavku ako bude potrebno i tek kada se utvrde činjenice.
Činjenice su bile na ulici, gde su se testovi mogli kupiti. Zbog takvog ponašanja ministra nedeljnik NIN je objavio autorski tekst novinara u kojem se jasno poziva na linč. "Kada će, bre, napokon, neki ministar da visne na Terazijama? Recimo, Žarko Obradović. Jer, to što taj radi našoj deci veći je zločin od svake pedofilije!"
Nakon što je javnost bila zgrožena ovakvom medijskom satanizacijom, iz NIN-a je stiglo objašnjenje da je tekst po svojoj formi satirična kolumna, da on nije "stav redakcije, niti poziv na linč, iza koga stoji NIN", već da se autor teksta poslužio stilskom figurom da bi ukazao na ministrovu odgovornost za poništavanje rezultata prijemnih ispita za srednje škole.
No, premijer Dačić se neće lako odreći Obradovića jer je on njegova desna ruka u stranci, ali bi, recimo, mnogo lakše mogao da se odrekne ministra saobraćaja Milutina Mrkonjića koji nije stigao da u obećanom roku izgradi put na koridoru 11 prema Crnoj Gori, ali je zato stizao na sve koncerte svoje prijateljice Ane Bekute čije su zajedničke slike preplavile tabloide.
Demagogija i podrška: Ministar, takođe, u stiskim figurama kaže: "Nisam rođen u fotelji". Pored propusta u gradnji puteva Mrkonjiću se zamera i vezanost za Slobodana Miloševića, čiju sliku drži u kabinetu i predlog da jedna ulica u Beogradu ponese Miloševićevo ime.
Onda je ministar Mrkonjić prešao na demagogiju. "Sramota me je da govorim, nemam kuću, stan, kola, nemam deviznih knjižica, imam domaću knjižicu na koju primam platu i ništa više. Neka nadležni organi nađu da li imam novac negde po svetu", rekao je Mrkonjić i izrazio spremnost da odstupi sa ministarskog mesta ako to bude od njega zatraženo.
Osim ministara premijer bi mogao da ostane i bez, drugog bliskog saradnika, prvog čoveka "Srbijagasa" Dušana Bajatovića o čijem lošem poslovanju je u oktobru prošle godine prvo progovorila ministarka energetike Zorana Mihajlović iz SNS-a. Ona je Bajatovića označila kao odgovornog za nedomaćinsko poslovanje u ovoj firmi jer je gubitak u 2012. godini bio 110 miliona eura, a dug oko milijardu eura.
I dok se sa jedne strane zahuktava priča o tome ko će biti smenjen, iz SNS-a čija je popularnosti dostigla 42 odsto upućuju se kritike prema SPS-u kojeg podržava oko 11 odsto građana i Ujedinjenim regionima Srbije koji su pali ispod cenzusa od pet odsto.
Okidač za kritiku prema Dinkiću prvo je bila poruka Fiskalnog saveta da se Srbija nalazi pred bankrotom, međutim, rebalansom budžeta to je prebrođeno.
O nezadovoljstvu SNS-a da Dinkić sa tako malom podrškom drži sve finansije u svojim rukama javno je progovorila Partija ujedinjenih penzionera Srbije predlogom da se Dinkić treba delom razvlastiti tako što će se njegovo ministarstvo finansija podeliti u dva dela - na finansije i privredu. Odgovorio je Dinkić - da će PUPS odlučivati kako će izgledati ministarstva samo ako nekada bude vodio Vladu.
"Vlada nije rijaliti šou pa da se preko novina ili SMS porukama odlučuje ko će ostati, a ko iz nje ispasti".
Želje i ucene: Nameru da SNS želi da osnuje ministarstvo za evropske integracije i tako praktično oduzme mesto Dinkićevoj bliskoj saradnici Suzani Grubješić, koja se sada bavi tim poslovima, URS nije komentarisao.
Međutim, potezi URS-a oko štrajka fabrike "Zastava oružje" su upućivali na to da Dinkić rekonstrukciju vlade neće dočekati skrštenih ruku. Da li URS ima konkretne veze sa štajkom niko od ministara javno nije rekao, ali je Vučić poručio: "Neću da trpim ničije ucene... URS je osudio štrajk ali ja nisam neobavešten čovek". Zatim je izneo svoje viđenje štrajka rekavši da je ceo štrajk usmeren ka tome da se sačuva jedna fotelja u Nadzornom odboru ove firme. Nagađanja su otišla do toga da se radi o članu URS-a.
Iako je izrazio spremnost da se povuče i da vlada ima podršku u parlamentu i bez URS-a, odnosno većinu od 126 poslanika, jasno je da Dinkić neće biti taj koji će ostati bez ministarske pozicije. On je čovek sa zavidnim ministarskim iskustvom od 2.000. godine i jedino ko ima više iskustva tog tipa je - Rasim Ljajić koji je u poslednjih 13 godina bio neprestano u svim vladama od republičkih do saveznih.
Ljajić ne govori mnogo o svojoj poziciji, ali ponavlja Vučićeve reči: "Rekonstrukcija mora da podrazumeva ne samo promenu ministara, nego i pomočnika ministara, državnih sekretara i neke promene direktora javnih preduzeća".
Da se među direktorima javnih preduzeća očekuju smene i to među članovima SNS-a govori i primer direktora Elektroprivrede Srbije Aleksandra Obradovića, za koga se već iznose podaci da 25 miliona eura namerava da potroši na kosultantske usluge. "Proverićemo da li moraju da se angažuju svi konsultanti koje je EPS planirao", poručila je ministarka Mihajlović. Inače gubitak EPS-a u prošloj godini iznosio je oko 20 miliona evra.
Ko će iz Vlade otići na trajni, a ko na redovni godišnji odmor znaće se 27. jula. Toga dana će se potvrditi ili opovrgnuti izjave vladinih čelnika. Vučićeva: "Ne bavim se partijskim spletkama i ne zanimaju me funkcije"; i Dačićeva: "... Vučić i ja se toliko puta dnevno sretnemo, da je naš život sudbinski vezan. Postigli smo najbolji rezultat u istoriji parlamentarizma u Srbiji".
Violeta CVEJIĆ