Naglasio je da kompanija ima proaktivno strateško planiranje, “što je vrlo važno u našoj branši”.
-Stalno smo u potrazi za tehnološkim i potrošačkim trendovima, i kontinuirano preduzimamo korake da ostanemo najinovativnija kompanija u Crnoj Gori. U prošlosti smo počeli samo od fiksnih i mobilnih glasovnih servisa, a danas se u našem portfoliju nalazi sve iz ICT oblasti, pa čak našim lojalnim korisnicima nudimo npr. i mašine za veš na rate. Dakle, za nas je važno da budemo moderan provajder digitalnih proizvoda i usluga, a to je temelj uspjeha. Težimo ka tome da za naše korisnike budemo prvi izbor, sada i u budućnosti, nudeći, kako mi to nazivamo, digitalni životni stil. Sve više ljudi imaju pametne telefone, pa čak i TV postaje interaktivna, a ako TV spojite na internet, dobijate vrlo moderno digitalno okruženje za svakog u Crnoj Gori- naveo je Šulc.
Dodao je da Telekom uspješno uvodi optiku preko koje pružaju IPTV servise, što nemaju mnoge zemlje.
-Želimo proširiti broadband i dovesti optiku do što više domova. U poslovanje crnogorskih kompanija uvodimo sve više ICT rješenja. Nedavno smo plasirali na tržište puno gotovih, integrisanih rješenja za hotele, što je bitno s obzirom da su crnogorski hoteli vrlo važan segment poslovanja. Na tržište donosimo i sve više tzv. cloud rješenja, iako svi ne znaju što je to, kao i mnogo drugih inovativnih proizvoda. Možemo reći da cijelo vrijeme idemo ka povećanju efikasnosti. Korisnici žele niže cijene, i idemo ka tome jer niže cijene uslovljavaju rast potražnje. Ali, ako želite sniziti cijene, morate ići ka većoj efikasnosti. To je takođe jedan od činilaca našeg uspjeha, jer smo to činili svih ovih godina. Svake godine pokušavamo povećati efikasnost za pet do 10 odsto, i u tome nam je od velike pomoći to što smo dio Dojče Telekom grupe, što je ogromna prednost za Crnogorski Telekom”, istakao je Šulc.
Precizirao je da kao dio Dojče Telekom grupe dobijaju iste cijene kao da su kompanija sa 300 hiljada zaposlenih, koja posluje na globalnom nivou.
-To nam donosi znatne uštede u pojedinim oblastima, od čega puno koristi imaju naši korisnici. Očekujemo da će još više toga biti u budućnosti- rekao je Šulc.
Na pitanje kako kao predsjednik Savjeta stranih investitora u Crnoj Gori gleda na poslovno okruženje, Šulc je naglasio da postoji pet područja na koja se država mora fokusirati- opšta vladavina prava, korporativno upravljanje, oporezivanje, razvoj nekretnina i tržište rada.
-Ako želimo privući kompanije da dođu u Crnu Goru, moramo uspostaviti ''lijepo igralište''. Fleksibilnost na tržištu rada je vrlo važna za privlačenje stranih investitora. Tržište rada i dalje je vrlo složeno, sa mnogo ozbiljnih prepreka u realizaciji poslovnih projekata. I mi se takmičimo sa drugim zemljama, u kojima su utvrđeni jednostavniji metodi poput "hire - fire", koji takođe imaju nedostatke. Gledajući na kretanje plata, raduje me što sam čuo za neke vladine aktivnosti usmjerene ka povećanju prosječne plate, ali da bi se to desilo morate postići povećanje produktivnosti. Moramo prvo povećati produktivnost, imati iste ljude sposobne da rade više i tek onda možemo razgovarati o povećanju plata, a ne obrnuto- pojasnio je Šulc, dodajući da su problem i sporna vlasnička pitanja.
-Ako pokrenete posao u Crnoj Gori, a ne znate da li je neka zgrada ili druga investicija stvarno vaša imovina, kako napraviti održivu analizu isplativosti? Kod oporezivanja je dobro što su porezi koje plaćaju kompanije još uvijek relativno niski, i preporučio bih da se zadrže na tom nivou, jer su nam potrebne kompanije koje će doći u Crnu Goru. Iako je ukupno oporezivanje u redu, ovdje nam je potrebno više predvidljivosti, a ne da se mijenjaju pravila tokom igre. Stečajni postupak je neophodno poboljšati, da bi bio pouzdaniji. U finansijskom izvještavanju Crnogorski Telekom ima visok nivo transparentnosti, ali smo u tome prilično rijedak primjer u Crnoj Gori, a transparentnost u našem poslovnom okruženju je vrlo važna- kazao je Šulc, napominjući da sudski sporovi predugo traju, a da su potrebne brze i pouzdane odluke.
-Da sumiramo, već smo postigli izvjestan napredak u Crnoj Gori, i ukupno gledano, na pravom smo putu. Mislim da se ovdje može napraviti dobar posao, ali ima dosta prepreka da on bude još bolji, ne samo u turizmu već i u drugim oblastima. Uvozimo previše vode i hrane, što je začuđujuće imajući u vidu ovako lijepo okruženje, povoljne vremenske uslove, tako da možemo zasigurno uraditi mnogo više u poljoprivredi i drugim oblastima.
Dakle, imamo mnogo toga da uradimo, kao Crnogorski Telekom, ali i kao Savjet stranih investitora, i raduje me što ću i sam tome doprinijeti- zaključio je Šulc.