Potaknut nedavnom smrću izumitelja kompjuterskog miša, Douga Engelbarta, BBC je sastavio listu od deset inovatora koji nisu postali milijarderi.
Jesu li neka od njihovih otkrića utjecala i na vaš život?
1. LED diode
1962. godine Nick Holonyak Jr. izumio je prvu upotrebljivu LED diodu te predvidio kako će ona jednog dana zamijeniti Edisonovu sijalicu. Njegove kolege su smatrali kako zaslužuje Nobelovu nagradu, no on je samo skromno izjavio: "Smiješno je pomisliti kako ti neko duguje nešto. Sve se svodi na to da smo sretni što smo živi".
2. Post-It naljepnice
Svake godine prodaju se milijarde ovih korisnih samoljepivih papirića, no njihovi izumitelji smatraju "ugodno ne-bogatima". Post-It su 1968. izmislili dr. Spencer Silver i njegov kolega Art Frye.
3. Puška AK-47
Poznatiju kao "Kalašnjikov", AK-47 izumio je sovjetski vojnik Mihail Kalašnjikov dok se u bolnici oporavljao od povreda zadobivenih u Drugom svjetskom ratu. Tvrdio je kako je taj izum na dobrobit njegove države.
4. Safirna igla
Iako ju nije mogla patentirati ni od nje zaraditi novac, safirnu je iglu za slušanje gramofonskih ploča izmislila Marie Killick. 1958. dobila je parnicu protiv Pyea, ali je već iduće godine bankrotirala.
5. "Hovercraft"
Sir Christopher Cockerell se u razvoju ovog "lebdećeg plovila" poslužio usisavačem i limenkama. Njegov je "hovercraft" 1959. prevalio put između Kalea i Dovera. Iako je imenovan vitezom, godinama se borio za pristojnu svotu novaca za svoj izum.
6. Tetris
Ruski kompjuterski programer Aleksej Pažitnov zajedno je s kolegama 1985. razvio ovu zaraznu igru. Tek je deset godina kasnije počeo dobijati priznanja za svoj trud.
7. Radio na navijanje
Izumitelj Trevor Bajlis nedavno je izjavio kako si više ne može priuštiti stanovanje u svom domu u Londonu jer je, uprkos milionima prodanih primjeraka njegovog izuma, forma s kojom je dogovorio posao uspjela da ga "zaobiđe", te je izgubio kontrolu nad proizvodima i zaradom.
8. Karaoke
Japanski biznismen Daisuke Inoue zarađivao je novac sviranjem bubnja u bendu koji je dozvoljavao publici da se popne na pozornicu i preuzme mikrofon. Jednom nije mogao doći na svirku, pa je snimio prateću muziku i kasnije izradio 11 karaoke-mašina koje je iznajmljivao. No, svoju se dosjetku nije sjetio patentirati pa nije uspio od nje ni zaraditi.
9. MP3
MP3 je uskoro postao standardni oblik muzičkog zapisa za prenos preko interneta. Njemački student Karlheinz Brandenburg počeo je još 1980. raditi na tom projektu, ali nije bilo novca za distribuciju softvera pa je lansiran kao besplatan proizvod.
10. World Wide Web (www)
Na posljetku, tu je i Timothy Berners Lee, čija je prvobitna ideja bila olakšati rad naučnicima u Cernu. Za uspjeh svog izuma tvrdi kako je zaslužno upravo to što je dostupan besplatno.
(index.hr)