Društvo

Lazović: Sektor telekomunikacija izazov za Crnu Goru

25laz
K
reiranje povoljnog poslovnog ambijenta za razvoj sektora telekomunikacija poseban je izazov za Vladu, saopštio je vicepremijer i ministar za informaciono društvo i telekomunikacije, Vujica Lazović.

Lazović: Sektor telekomunikacija izazov za Crnu Goru
Portal AnalitikaIzvor



On je, na konferenciji povodom završetka tvining /twinning/ projekta, Jačanje administrativnih kapaciteta u informacionom društvu, kazao da Zakon o elektronskim komunikacijama, koji je u izuzetno značajnom dijelu u potpunosti usaglašen sa evropskom regulativom, predstavlja značajan iskorak i podsticaj za razvoj tog tržišta u Crnoj Gori.

Lazović je kazao da je Vlada, u oblasti elektronske uprave, realizovala nekoliko projekata koji imaju za cilj stvaranje preduslova da se komunikacija građana sa državom učini što jednostavnijom i intenzivnijom, uz adekvatnu podršku modernih tehnologija.

„U ovom smislu, u prvi plan se nameće projekat koji smo kreirali i razvili prije nekoliko godina, a svake godine ga unaprijeđujemo a to je portal elektronske uprave, putem kojeg je građanima i privrednim subjektima dostupan čitav serijal servisa i usluga“, kazao je Lazović.

On je rekao da je ambicija Vlade da do 2016.
godine Crna Gora bude visoko razvijeno informaciono društvo, u kojem će nivo primjene informacionih tehnologija biti na nivou zemalja članica Evropske unije.

„Namjera nam je da do 2016. godine putem interneta građanima bude dostupno preko 200 servisa koje pruža državna administracija, da imamo još napredniju informatičku infrastrukturu, niže cijene interneta, veću konkurenciju, veće investicije u ovoj oblasti, široku zastupljenost savremenih tehnologija u obrazovnom sistemu“, dodao je Lazović.

Prema njegovim riječima, sa preko 200 servisa, povećaće se efikasnost i transparentnost rada državne administracije čime je, kako smatra, u potpunosti ispunjena funkcija tvining projekta.

„Digitalna Crna Gora, u kojoj će građanin biti u centru pažnje, a njegove potrebe i zahtjevi, biće na najbrži mogući način razmatrani i rješavani. U takvom ambijentu, komunikacija između građana i javne uprave biće jednostavna, brza i laka, uz snažno korišćenje modernih tehnologija“, naveo je Lazović.

Projekat Jačanje administrativnih kapaciteta u informacionom društvu sproveden je kroz tvining instrumente, a partnere su činili konzorcijum italijanskih i estonskih državnih institucija, eksperti zaduženi za oblast informaciono komunikacionih tehnologija.

Njegov cilj je, prema riječima Lazovića, povećanje kvaliteta usluga informacionog društva i podsticanje korišćenja on lajn /on line/ usluga u državnoj upravi.

Budžet projekta iznosio je 625 hiljada EUR, od čega je 500 hiljada obezbijeđeno iz IPA sredstava, a 125 hiljada EUR je obezbijedilo Ministarstvo za informaciono društvo, odnosno Vlada, kroz svoje budžetske pozicije.

Lazović je rekao da je misija projekta u potpunosti kompatibilna sa ciljevima zacrtanim u Strategiji razvoja informacionog društva do 2016. godine.

„Saglasno tim ciljevima, svoje aktivnosti smo mi u Ministarstvu na neki način složili u četiri cjeline, izgradnja informatičke infrastrukture, realizacija projekata iz oblasti elektronske uprave, promocija informacionog društva i usvajanje legislative koja će pratiti oblast informacionog društva“, objasnio je Lazović.

On je kazao da je jačanje administrativnih kapaciteta u informacionom društvu važan cilj na putu ka evropskim i evroatlantskim integracijama.
(MINA-BUSINESS)

Portal Analitika