Podsjećamo da osuđenici u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija u Spužu od četvrtka štrajkuju glađu zbog tih amandmana na prijedlog zakona o amnestiji. Oni su podnijeli inicijativu za donišenje zakona o amnestiji i nju je podržalo 20.000 građana. Ta inicijativa nije formalizovana u parlamentu kroz prijedlog zakona, već je to uradio poslanik Socijalističke narodne partije Aleksandar Damjanović, uz dodate amandmane.
Prijedlog zakona o amnestiji podrazumijeva oslobođanje od izvršenja četvrtine kazne zatvora za osobe koje su pravosnažno osuđene za određena krivična djela.
U Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija nalaze se 852 lica koja čekaju amnestiju.
„Ukoliko dođe do usvajanja Zakona o amnestiji, primjenom predloženih 25 procenata, 207 lica bi u potpunosti završilo izdržavanje kazne. Ovo se odnosi na izvršioce svih krivičnih djela“, kazala je za Pobjedu portparolka Ministarstva pravde Ana Radusinović.
Naziv tog pravnog akta Zakon o amnestiji osuđenih lica za krivična djela propisana zakonima Crne Gore i lica osuđenih stranom krivičnom presudom koja se izvršava u Crnoj Gori.
„To znači da se zakon primjenjuje pod istim uslovima na ona lica osuđena stranom krivičnom presudom koja se izvršava u Crnoj Gori, kao i na lica osuđena za krivična djela propisana zakonima Crne Gore“, istakla je ona.
Prema podacima iz juna, u ZIKS-u boravi oko 1.300 osuđenih i pritvorenih osoba.
Ana Radusinović kaže da još 1.166 pravosnažnih odluka čeka izvršenje. Ako se uzme u obzir da boravak jednog osuđenog lica u zatvoru državu košta 16 eura dnveno, jasno je da će amnestijom biti rasterećen i budžet.
Posljednji put amnestija je spro vedena avgusta 2010. godine. O ispunjenju uslova za primjenu amnestije odlučivao je rješenjem osnovni sud koji je nadležan za upućivanje osuđenog na izdržavanje kazne zatvora.
Izvor: Pobjeda, CdM