Velšanin koji je studije nuklearne fizike završio na prestižnom Oksfordu, ubrzo je shvatio da mu ništa ne može donijeti toliko novca - kao krijumčarenje droge.
Budući da je i sam redovno konzumirao marihuanu, još kao student poznavao je lokalne dilere. Sedamdesetih je počeo da trguje narkoticima širom Londona, nemajući i dalje krivični dosije.
- Novac je, naravno, bio moj osnovni motiv. Nije bio jedini, ali podrazumijeva se da me je dobra zarada podsticala da istrajem i preuzmem rizik - rekao je Marks za britanski "Telegraf".
Ubrzo je počeo da krijumčari hašiš na relaciji Frankfurt-London, a kada se "posao" razvio, unajmio je nekoliko prijatelja da mu pomažu. Hašiš je krio u namještaju pakistanskih diplomata koje su se selile za Englesku.
Do sredine sedamdesetih, Marks je zarađivao 50.000 funti po pošiljci. Svi su željeli da rade sa njim, jer je imao jake veze sa Libanom, Pakistanom i Avganistanom, a bio je uvijek okružen lijepim ženama.
- Moj najkrupniji posao bilo je prenošenje 30 tona droge od Tajlanda do Kine. Pošiljka je vrijedjela 60 miliona funti, ali nijesam to obavio sam, tako da sam zaradio oko 700.000 funti. Takođe, zaradio sam tri miliona odjednom, krijumčareći hašiš na aerodrom Kenedi - istakao je on.
Visoku cijenu usluga dostigao je i zahvaljujući lukavosti, pa je tako jednom prilikom transportovao kanabis u SAD, sakrivši ga u instrumentima izmišljenog britanskog benda, koji je navodno krenuo na turneju po Americi.
- Zarađivao sam po nekoliko miliona godišnje. Suprotno izreci, ja smatram da novac može da vas učini srećnim - rekao je Marks.
Prvi put je uhapšen krajem sedamdesetih, kada je u zatvoru proveo skoro dvije godine. Od izlaska, pa do kraja osamdesetih, uspješno je trgovao drogom, a novac je prao preko turističke agencije, vinarije i slično.
Kada je, pred kraj osamdesetih, uhapšen u Madridu, njegova optužnica sadržala je čitavih 40 strana i prijetila mu je kazna od najmanje 10 godina zatvora. Sa suprugom Džudi izručen je sudu na Floridi 1989. godine, gdje je osuđen na 25 godina zatvora.
Međutim, odslužio je samo sedam godina, nakon čega je pušten zbog dobrog vladanja. Po izlasku 1996, izdao je autobiografiju "Mr. Nice" (gospodin Dobrica), koja je prevedena na nekoliko jezika i ekranizovana. To je, inače, njegov nadimak koji je stekao koristeći pasoš osuđenog ubice Donalda Najsa.
Marksova karijera književnika je napredovala, ali i dalje nije mogao da se odrekne starog načina života, pa je trošio više nego što je zarađivao. Veliki dio tog novca odlazio je na žene, što nikako nije mogla da prihvati njegova supruga Džudi, pa su se 2005. razveli.
Danas Hauard Marks živi u dugovima i nastupa kao stend ap komičar. Na njegovu sreću, povremeno i dalje dobija novac od prodaje njegove autobiografije.
- Kada sam je tek izdao, knjiga mi je donijela oko pola miliona funti. Srećom, čekovi stižu i dan danas. Nekad me suma razočara, a nekad mi spasi život. Imam velike dugove i sam sam kriv za to. Toliko sam srećan što sam na slobodi, da ne brinem o novcu - objasnio je on.
Blic