Na svečanosti u hotelu Hajat ugovor su potpisali generalni direktor Etihad Airwaysa Džejms Hogan i vicepremijer Srbije Aleksandar Vučić. Sklapanju ugovora prisustvovao je premijer Srbije Ivica Dačić, predsjednik srbijanskog parlamenta Nebojša Stefanović, ministri iz vlade, kao i veliki broj javnih ličnosti i medija.
"Istorijski ugovor", kako je rečeno na skupu, potpisan je nakon uspostavljanja saradnje između Srbije i Ujedinjenih arapskih emirata i za tri puta povećana ekonimska saradnja između dviju zemalja.
Po ovom ugovoru Etihad će nacinalnoj aviokompaniji Srbije obezbijediti kreditnu liniju od 40 miliona dolara koja će od početka 2014. godine postati osnovni kapital kompanije.
Vlada Srbije će u jednakoj vrijednosti sopstvenom injekcijom kapitala popratiti ovaj ulog. Etihad i Vlada Srbije će, kako je istaknuto, obezbijediti dioničarski zajam i druge mehanizme finansiranja od po 60 miliona dolara, čime će se postići potrebe za obrtnim kapitalom i razvoj kompanije.
Vicepremijer Srbije Aleksandar Vučić se, izražavajući zadovoljstvo na ceremoniji potpisivanja ugovora, zahvalio stranim partnerima na povjerenju u sposobnost letačkog osoblja, aviomehaničara i svih ostalih koji rade u "Jatu" i naglasio da je "na nama da to povjerenje opravdamo".
Posebnu zahvalnost Vučić je ukazao emiratskom šeiku Muhamedu bin Zajedu al Nahijanu, rekavši da je on pomogao da se realizuje ovaj projekat i da je njegova vizija da Srbija bude jača, modernija i uspješnija.
Vučić se zahvalio i ljudima iz Vlade Srbije koji su zaslužni za sklapanje ovog ugovora, među kojima je i dosadašnji ministar finansija i ekonomije Mlađan Dinkić.
"Nadam se da će 'Air Serbia' letjeti dugo, visoko i sigurno na sopstvenim krilima. Uveren sam da će oni napraviti profitabilnu kompaniju. Krila Srbije uskoro poleću", poručio je Vučić.
Predsjednik i generalni direktor Etihad Airwaysa Džejms Hogan je, poželjevši dobrodošlicu "Air Serbia" u alijansu partnerskih aviokompanija, rekao da će to kao oprobani model, pored proširenja saobraćajne mreže, omogućiti sinergiju i uštede.
"Pred nama je donošenje teških odluka, ali i finansijska ulaganja Etihada i Vlade Srbije. Smatramo da će efekti zajedničkog ulaganja, rukovođenja uz stručnost i iskustvo zaposlenih obezbjediti bolju budućnost kompaniji", rekao je Hogan izrazivši uvjerenje da će "Air Serbia" imati „uzbudljivu“ budućnost.
Direktor Etihada je najavio promjene i da će novo osoblje upotpuniti osoblje JAT-a. Etihad će imati 49 odsto kapitala i pravo upravljanja kompanijom.
Direktor Air Serbia biće Dane Kondić, biznismen rodom iz Republike Srpske, a koji živi u Australiji.
Air Serbia će, kao novi nacionalni brend, imati novi logo sa oznakama nacionalnog identiteta što će, kako je rečeno, davati novi izgled nacionalne kompanije, ali i raskinuti sa dosadašnjim praksom.
Za početak će biti nabavljeno deset novih aviona A319, a sadašnja flota JAT-ovih Boinga 737 biće povučena iz redovnog saobraćaja i biti zamijenjena uskotrupnim aviona.
Kao šesti partner Etihada, Air Serbia će povećati broj destinacija na kojima će letjeti. Nove destinacije, pored dosadašnjih 33 koje je imao JAT, uključuju Abu Dabi, Banja Luku, Bejrut, Bukurešt, Budimpeštu, Kairo, Kijev, Ljubljanu, Prag, Sofiju, Varnu i Varšavu.
Air Serbia će početi da leti u oktobru 2013.
Jat, koji je formiranjem "Air Serbie" otišao u istoriju, početkom krize u bivšoj Jugoslaviji počeo propadati i zaduživati se, dostigavši kreditni dug u iznosu od preko 250 miliona evra. Trenutno broji oko 1.200 zaposlenih od kojih će više od polovine socijalnim programom biti otpušteno. Vlada Srbije je tokom zadnjih deset godina raspisala četiri konkursa za strateškog partnera, interesovanje pored nekoliko avio kompanija je pokazivala i Turkish Airlines, ali su iz nepoznatih razloga odustali. Air Serbia će biti bez dugova i naslijediće pravo na slijetanje u najbiitnije evropske i svjetske aerodrome. Takođe preuzeće i pilote Jata, njih oko 150.
Jat potiče još od 1927. godine kada je osnovan kao Društvo za vazdušni saobraćaj "Aeroput". Dvadeset godina kasnije poletjeli su avioni na prvim posleratnim linijama kompanije koja je dobila ime "Jugoslovenski Aerotransport", čiji je nasljednik Jat Airways. Jat je u svoje zlatno doba imao prekookeanske linije i važio za vodeću kompaniju na Balkanu.
foto: Anadolija