Njom unosimo dovoljno svih vitamina i minerala potrebnih našem organizmu. Ako to ne činimo, dolazi do manjka crvenih krvnih zrnaca (eritrocita), što može da izazove anemiju. Malokrvnost ili anemija je nedostatak hemoglobina ili eritrocita. Upotrebljavati u ishrani namirnice koje sadrže željezo je važno da se održi snaga u tijelu, jer je ono sastavni dio hemoglobina koji omogućava transport kiseonika u krvi.
Uz pomoć prirodnih "doktora" možemo spriječiti anemiju, ali i znatno popraviti krvnu sliku.
Sok od cvekle: Ova "doktorka" za krvnu sliku bogata je željezom. Visok sadržaj antocijanina štiti eritrocite, adenin omogućava održavanje visokog broja leukocita. Pijte 1/2 litra dnevno soka od svježe samljevene cvekle, a zatim količinu smanjite na 1/4 litra.
Čaj od koprive: Osim što sadrži visok nivo željeza, odlično čisti organizam. Potopite 50 g svježih listova koprive 10 minuta u litar hladne vode i zatim zagrijte do ključanja. Neka odstoji 15 minuta, pa procijedite. Dnevno popijte tri dl čaja u tri do pet doza.
Čaj od virka: Broj crvenih krvnih zrnaca povećava i čaj od virka, šumske jagode i rastavića. Jednake količine biljaka pomiješajte, prelijte sa 1/2 litra hladne vode i zagrijte do kijučanja. Ostavite da odstoji pola sata, pa procijedite. Čaj popijte u malim gutljajima.
Kupinovo vino: U posudu stavite dva kg zrelih kupina i 1/2 kg nerafinisanog šećera, pokrijte krpom i ostavite na toplom mjestu sedam dana. Osmog dana promiješajte i ostavite na hladnom još sedam dana. Procijedite, stavite da se izbistri i sipajte u sterilisane flaše. Čuvajte u frižideru. Dnevno pijte 100 ml prije jela.
Džigerica: Da povećate nivo željeza u krvi i držite crvena krvna zrnca ćelija na stabilnom nivou, takođe vam mnogo pomaže i džigerica.
Grožđice: Suvo grožđe, ili grožđice, ima velike količine željeza. Ako ih svaki dan jedete, možete znatno popraviti krvnu sliku.
Spanać i brokoli: Ove dvije vrste povrća takođe imaju visok nivo željeza. Možete ih jesti sirove ili u salati, u jelu, čorbi i supi. Ovo povrće je bogato vitaminom C, što će podstaknuti vaš nivo energije.
Jaja i nemasno meso: Ove namirnice sadrže visok nivo željeza. Od mesa treba jesti zečetinu, jagnjetinu, teletinu, govedinu, piletinu bez kožice. Jaja i nemasno meso pomoći će vam da poboljšate krvnu sliku.
Suve kajsije i šljive: Ovo suvo voće pomaže da dodate željezo vašem tijelu. Treba ih svakodnevno koristiti kao zdrave grickalice.
Pasulj, sočivo i grašak: Ove namirice iz porodica mahunarki su bogati izvori željeza i pomoći će vam da popravite krvnu sliku. Konzumacija različitih vrsta pasulja, sočiva i graška će vam pomoći da dobijete širok spektar vitamina i minerala, što će popraviti vaše zdravstveno stanje.
Šargarepa za trudnice: Teško je održati potreban nivo željeza u trudnoći, ali ćete uz ovaj narodni recept uspjeti: 1/2 kg šargarepe i 100 g rena izrendajte, sameljite 250 g pečenih oraha, dodajte kašiku meda, sipajte u tegle i držite u frižideru. Tri puta dnevno uzimajte po kafenu kašičicu.
Vitamin C: Voće kao što su narandže, jagode, kupine i maline su dobri izvori vitamina C. Taj vitamin pomaže vašem tijelu da apsorbuje željezo u krvi, što je od ključnog je značaja za poboljšanje krvne slike i cjelokupno zdravlje. Apsorpciju željeza u organizmu pomaže i folna kiselina.
Rezultat primjene ovih prirodnih lijekova možete da očekujete tek za mjesec dana. Zato morate biti uporni i ne smijete odustajati.
Šta pomaže apsorpciji željeza: nemasno meso, riba, narandže, narandžin sok, dinja, jagoda, grejpfrut, limun, brokoli, prokelj, paradajz, sok od paradajza, krompir, paprika i bijelo vino.
Šta sprečava iskorišćavanje željeza: crveno vino, kafa, crni čaj, integralne žitarice, mekinje, sojini proizvodi i mlijeko.
Izvor: nezavisne.com