„Uvijek smo bili protiv uvođenja stečaja koji je inicirala Vlada Crne Gore. Svo vrijeme smo bili uvjereni da će KAP postati faktor koji će doprinijeti značajnom jačanju crnogorske ekonomije, stvaranju profita za akcionare i za društvo u cjelini, i konstantno se kretati ka tom cilju. Međutim, nedosljedni koraci crnogorskih političara, u kombinaciji sa pokušajima da izbjegnu odgovornost, zakopajući glavu u pijesak, upropastili su te planove, i na kraju su doveli do sadašnje situacije. Zbog grešaka zvaničnika, na žalost, sada će ispaštati radnici KAP-a, čija je plata smanjena nekoliko puta, kao i crnogorski poreski obveznici, od kojih će se naplatiti garancije države “ – stoji u obraćanju Mojsijeva.
„Prije osamnaest mjeseci, mi smo predložili Vladi Crne Gore plan akcije kojim je bilo moguće da se izbjegne davanje državne garancije u ukupnom iznosu od oko 120 miliona eura. Naš plan je predviđao da se smanji dug konvertovanjem istog u kapital KAP-ovih postrojenja i produžetkom ugovora za isporuku električne energije. Zahvaljujući restrukturiranju koje smo sproveli u KAP-u troškovi proizvodnje aluminijuma su smanjeni . Kao nagrada stigao je ugovor sa švajcarskim „Glenkorom“, čiji produžetak je trebao označiti razvoj KAP-a, čak i u teškim tržišnim uslovima. I sa poboljšanjem uslova na tržištu aluminijuma – trebalo je da napravimo profit“ – ističe Mojsijev dalje u pismu, konstatujući da plan nije usvojen jer Vlada i opozicija nisu uspjeli da se dogovore.
„Neću da pominjem konkretna imena koja su poznata svima. Želim, ipak da istaknem činjenicu da je politički ološ postao važniji od sudbine najvećih preduzeća u zemlji i budućnosti privrede Crne Gore“ – naglasio je Mojsijev.
U pismu Mojsijeva se dalje navodi: „Ne tako davno, crnogorska vlada je pripremila svoj plan za očuvanje i razvoj KAP-a. Plan je skoro doslovno ponovio ono što smo mi ponudili prije toga . Sa jednom "malom" razlikom - plan ne podrazumijeva prisustvo nas kao stranog investitora.
Uložili smo u privredu Crne Gore 200 miliona eura. Ono što je nama učinjeno u civilizovanom svijetu se naziva eksproprijacija imovine, što je apsolutno neprihvatljivo. Zadržavamo pravo da osporimo odluku Vlade u odnosu na našu imovinu. Tražićemo obeštećenje i nadoknadu svih troškova nastalih našim investiranjem u privredu Crne Gore. Žalosno je što će u konačnoj analizi troškovi pasti na pleća poreskih obveznika. Ali, dugove morate da platite.
Podsjećam da je naš plan, koji smo predlagali da se usvoji prije šest godina, predviđao da država ne bi morala da plati više od 120 miliona evra za državne garancije“.
Mojsijev kaže da je bio šokiran informacijom o hapšenju bivšeg finansijskog direktora KAP-a Dmitrija Potrubača, pod apsurdnim i neosnovanim optužbama za navodnu krađu struju iz evropske mreže.
„Naravno, ove optužbe nemaju nikakve veze sa stvarnošću. Njihov glavni cilj - da se izvrši pritisak na kompaniju „En +“ kao jednog od najvećih povjerilaca u stečajnom procesu KAP-a, kao i da sakriju imena onih koji su odgovorni za ta dešavanja .
Optužbe protiv Potrubača apsurdne su iz najmanje dva razloga: Prvo, KAP nije direktno povezan sa evropskim sistemom energije , već je posrednik između njih u lice iz Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES) . Bez učešća i saglasnosti Elektro sistema Crne Gore ne može se fizički trošiti 'evropska' struja. Drugo, Dmitrij Potrubač nije imao ni autoritet ni tehničke mogućnosti da napravi navodnu krađu struje“ – kaže Mojsijev.
„Međutim, član Oddbora direktora KAP-a, gospodin Nebojša Dožić, koji predstavlja Vladu Crne Gore, iskoristio je svoje pravo veta i time odobrio potrošnju "evropske" struje“ – podvlači Jurij Mojsijev.
Siguran sam, kaže on, da Dožić nije mogao sam da donese ovu odluku, odnosno sigurno je da je imao direktivu od Vlade.