Politika

Tuponja: Hotel Crna Gora- primjer klasičnog urbicida

78cg2
Pozitivna Crna Gora traži od Ministarstva održivog razvoja i turizma da saopšti sve činjenice i istinu u vezi sa rušenjem hotela Crna Gora, koji, kako je ocijenjeno iz partije, predstavlja čin urbicida, odnosno nasilja nad gradom.

Tuponja: Hotel Crna Gora- primjer klasičnog urbicida
Portal AnalitikaIzvor

Poslanik Pozitivne, Goran Tuponja naveo je u saopštenju da od resornog ministra Branimira Gvozdenovića ta partija traži odgovor kako je nešto ovako smjelo da se dogodi i šta će dalje preduzeti.

- Je li Ministarstvo dalo dozvolu za rušenje hotela Crna Gora ili ne? To je prvi korak u utvrđivanju odgovornosti za ono što se desilo prije par dana u Podgorici, a što predstavlja čin urbicida – čin nasilja nad Podgoricom, kazao je Tuponja.

Pozitivna, kako je poručio, očekuje da se Gvozdenović miješa u svoj posao, a da je na probi opet, po ko zna koji put, vladavina prava.

- Nije nam potrebno politiziranje, hotel Crna Gora je srušen, pa ili je srušen u skladu sa građevinskom dozvolom koju je izdalo Ministarstvo kojim on rukovodi ili nije. Nema tu mnogo filozofije, adekvatna reakcija u oba slučaja je neophodna, postoji veliku interes građana Podgorice povodom rušenja jednog od malobrojnih simbola grada, ocijenio je Tuponja.

Od Gvozdenovića, kako je naveo, traže da ne čeka da se poslovno-politički moćnici izjašnjavaju i onako kako njima odgovara tumače građevinsku dozvolu.

"Ministar najbolje zna ili bi trebalo da zna, što je u datom slučaju u skladu sa dozvolom, a što ne", ocijenio je Tuponja.

On je podsjetio da je nakon 60 godina postojanja, rada i suživota sa svojim građanima srušen hotel Crna Gora.

“Jedna od znamenitosti Podgorice je srušena u jednom vrelom avgustovskom danu kad se vjerovalo da će to nedjelo usljed velikih vrućina i odsutnosti građana iz Podgorice proći neupadljivo”, dodao je Tuponja.

Prema njegovim riječima, o tome svjedoči i naknadna reakcija nadležnih inspektora koji su se oglasili tek pod pritiskom javnosti. Po starom receptu ove vlasti, sačekaće se malo vremena i konstatovati da je bolje u centru grada imati nov objekat nego ruševine.

- Vlast koja je čuvena po visokoj senzibilnosti za "strateške partnere" je dozvolila da se ruši hotel koji je obilježio jedno vrijeme i, zašto ne reći, epohu u razvoju Podgorice, jer je bilo jeftinije srušiti ga nego obnoviti. I onda nam investitor saopšti da je on još preuzeo nekakvu odvažnu odluku”, rekao je Tuponja.

Ostaje, kako je zaključio poslanik Pozitivne, nada da se aktuelna vlast neće dosjetiti da bi umjesto Sahat kule bilo bolje imati digitalni sat, umjesto podgoričke Gimnazije eloksirani višespratni objekat ili umjesto stare zgrade Opštine višespratnicu u staklu i metalu, jer su oni preostali kao svjedoci jednog mnogo sretnijeg vremena, što ova vlast očigledno ne samo da želi da izbriše, već i uništi.

 

 

Portal Analitika