Ona podsjeća da su subvencije finansijska pomoć vlade ili bilo kog javnog tijela koja omogućava korist.
»Pravilima međunarodne trgovine, odnosno, Sporazumom o subvencijama i kompenzatornim mjerama Svjetske trgovinske organizacije (STO), regulisano je korišćenje subvencija. Takođe su određene protiv radnje koje zemlje mogu preduzimati u odnosu na efekte subvencija«, rekla je Filipović agenciji Mina-business.
Ona je objasnila da postoje tri kategorije subvencija - zabranjene, one povodom kojih je moguće voditi spor i dozvoljene.
»Zabranjene su izvozne subvencije (zavise od izvoznih rezultata) i subvencije supstitucionisanja uvoza (zavise od upotrebe domaćih proizvoda, umjesto uvoznih)«, navela je Filipović.
Na drugoj strani, kako je dodala, dozvoljeno je subvencioniranje istraživanja, pomoć nerazvijenim regionima i finansiranje koje se odnosi na zaštitu životne sredine.
Subvencije povodom kojih je moguće voditi spor su takođe dozvoljene, ali ih je moguće dovesti u pitanje u okviru multilateralnog rješavanja sporova ili putem kompenzatorne akcije, ukoliko imaju nepovoljno dejstvo na interese neke druge zemlje.
»Predmet spora mogu biti finansijske podrške kada je šteta koju trpi domaća industrija izazvana subvencionisanim uvozom na carinskoj teritoriji druge zemlje«, rekla je Filipović. (Mina business)