Scena

BARSKI LJETOPIS: Autorsko veče Dragane Kršenković - Brković

barskiljetopis
L
iterarna dešavanja pod sloganom “Pasaži iz Bara”, u okviru XXVI Barskog ljetopisa, nastavljaju se u večeras u 21 čas, kada će se na platou ispred Dvorca kralja Nikole održati autorsko veče posvećeno savremenoj crnogorskoj spisateljici iz Podgorice Dragani Kršenković - Brković.

BARSKI LJETOPIS: Autorsko veče Dragane Kršenković - Brković
Portal AnalitikaIzvor

Moderator programa je novinar, publicista, esejista i književni kritičar iz Podgorice Vlatko Simunović, a uvodničarka u književno veče je Mila Čordašević, urednica ovog segmenta Festivala.

Na crnogorskoj književnoj sceni Dragana Kršenković - Brković slovi kao neuobičajena literarna pojava, prije svega zbog izražene osobene poetike, stilskih inovacija, zanimljive koncepcije i tehnike pisanja, kao i univerzalne tematike bazirane na klasici, mitologiji, legendi i bajci. Podjednako uspješno piše i za odrasle i za djecu, a sem knjiga iz oblasti beletristike, autorka je brojnih studija, kritika i eseja o različitim temama iz domena literature, teorije umjetnosti, pozorišta, medija i dr.

Prva objavljena knjiga, naslovljena „Tajna plavog kristala“ je zbirka umjetničkih, originalnih bajki namijenjena djeci  (1996, 2001, 2010), a istom žanru pripada i zbirka „Duh Manitog jezera“ (2010), koja je 2011. nominovana za najveću svjetsku nagradu za književnost za djecu. Iste godine izlazi joj ilustrovana knjiga za djecu „Tajna jedne tajne“. Dobitnica je nagrade za najbolji dramski tekst za djecu (“Čudesna zvezda”), a bajke su joj zastupljene u čitankama za osnovne škole Crne Gore i Makedonije. Za odrasle je do sada publikovala naslove: „Iza nevidljivog zida“ (dramska trilogija jednočinki, 1997), dvije zbirke pripovjedaka „Gospodarska palata“ (2004) i „Vatra u Aleksandriji“ (2006) i dva romana: „Izgubljeni pečat“ (2008) i „Atelanska igra“ (2012).

Dragana Kršenković - Brković je diplomirala na Fakultetu političkih nauka i Fakultetu dramskih umjetnosti u Beogradu, a magistrirala na Filozofskom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Bila je osnivač i umjetnički direktor lutkarskog pozorišta za djecu „Plava laguna“ i dramaturg u Gradskom pozorištu u Podgorici, a sada je urednica redakcije Dječjeg programa TVCG. Član je Udruženja dramskih umjetnika Crne Gore i Crnogorskog društva nezavisnih književnika.

Večeras, u 22 časa, u Dvorcu kralja Nikole, nastupiće klavirski trio Vladimira Domazetovića, u kom su, pored njega, klarinetista Veljko Klenkovski, i čelistkinja Katarina Stanković.

Pijanista Vladimir Domazetović je rođen u Baru. Kao najmlađi student Univerziteta Crne Gore, u šesnaestoj godini upisuje Muzičku akademiju u Podgorici. Studirao je kod prof. Vladimira Bočkarjova u čijoj klasi je 2003. godine i magistrirao. Od 1995. do 1998. boravi u Parizu, gdje je na Visokoj školi „Alfred Cortot“, u klasi prof. Marijana Ribickog stiče diplomu pijaniste - izvođača. Dobitnik je brojnih nagrada na takmičenjima u zemlji i inostranstvu. Koncertirao je u Crnoj Gori, Srbiji, Grčkoj, Bugarskoj, Rusiji, Velikoj Britaniji, a često je i u Parizu, u tamošnjoj Poljskoj ambasadi i Jugoslovenskom kulturnom centru. Ostvario je saradnju sa eminentnim gudačkim orkestrom Praški virtuozi, zaim Beogradskom filharmonijom svirao, Crnogorskim simfonijskim orkestrom. Domazetović je već više godina angažovan kao selektor muzičkog segmenta festivala „Barski ljetopis“, a asistent je za nastavu klavira na Muzičkoj akademiji na Cetinju.

Veljko Klenkovski završio je srednju muzičku školu „Kornelije Stanković“ u Beogradu, nakon čega nastavlja svoje školovanje u Parizu, na Konzervatorijumu „George Bizet“. Na Kionzervatorijumu Visoke nacionalne škole u Parizu diplomirao je sa najvišim ocjenama, a dvije godine kasnije magistrirao u istom gradu, a potom i na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Osvojio je niz nagrada u svojoj zemlji i inostranstvu. Nastupao je kao solista sa Kraljevskim orkestrom iz Brisela, Beogradskom filharmonijom, Orkestrom RTS, Simfonijskim orkestrom iz Niša, Gudačima Svetog Đorđa, Filharmonijom Nacija iz Njemačke u dvoranama u Španiji, Rusiji, Kini, Njemačkoj, Francuskoj, Sloveniji, Austriji, Švajcarskoj, Italiji, Grčkoj, Slovačkoj, Češkoj, SAD i Indiji. Od 2002. godine je prvi solista Beogradske filharmonije i stalni član Balkanske kamerne akademije. Osnivač je i član duvačkog kvinteta Beogradske filharmonije i Beogradskog duvačkog trija. Snimao je za radio i televiziju, a dobitnik je Oktobarske nagrade i nagrade za pedagoški rad.

Katarina Stanković je završila nižu i srednju muzičku školu “Josip Slavenski” u Beogradu, potom Fakultet muzičke umetnosti u Beogradu u klasi prof. Sandre Belić, pa specijalističke studije violončela na istom fakultetu. Od 2000. do 2002. godine bila je član Gudača Svetog Đorđa, sa kojim je nastupala na koncertnim turnejama u Sloveniji, Mađarskoj, Crnoj Gori. Kao član klavirskog trija „Azzuro“ osvojila je prvu nagradu na međunarodnom takmičenju „Petar Konjović“ i usavršavala se na kursevima u Sloveniji i Austriji. Bila je član Balkanske kamerne akademije. Od 2002. godine stalno je zaposlena kao čelistkinja u Beogradskoj filharmoniji.

Ž.MILOVIĆ

Portal Analitika