Zamjenik izvršnog direktora MANS-a, Dejan Milovac kazao je da je takozvani preliminarni nalaz Uprave, kojim je kontatovano da hotel Crna Gora nije srušen, već da se praktično urušio "sam od sebe", i da investitor i izvođači radova praktično nemaju nikakvu odgovornost, sraman dokaz da je rušenje hotela bilo unaprijed dogovoreno.
“U nalazu inspekcije se bezočno iskrivljuju činjenice u koje se svako mogao uvjeriti ko je tokom rušenja prolazio pored hotela, a to je da se on nije urušio sam od sebe, već da je mehanizacija aktivno radila na tome”, rekao je Milovac.
Pored toga, kako je dodao, unaprijed ograđena i zatvorena ulica Slobode u punoj širini je takođe potvrda da je vlasnik Normal kompani /company/, Žarko Burić imao namjeru da sruši hotel, u čemu je, pored svih crnogorskih institucija, i uspio.
Te institucije su, kako je ocijenio, Buriću pružile i logističku podršku u toj namjeri, dok mu inspekcija nalazom kreira i alibi što će sveukupno rezultirati situacijom u kojoj Burić neće platiti čak ni mandatnu kaznu zbog kršenja zakona.
“Činjenica da je kompanija koja se formalno vodi na Burićevu ženu bila zadužena za nadzor nad izvođenjem radova, je u samom startu garantovala pristrasnost i neobjektivnost tog posla, što nimalo nije smetalo ni ministru održivog razvoja i turizma, Branimiru Gvozdenoviću”, kazao je Milovac.
Gvozdenovićeve izjave da će se investitoru naložiti vraćanje hotela u prvobitno stanje su, kako je naveo, samo odraz bahatosti i potpune nezainteresovanosti za ono što je poštovanje zakona i propisa. Umjesto javne osude Burića kao nekoga ko je de facto prekršio zakone i propise, urbanistički plan i izdatu građevinsku dozvolu, Gvozdenović je obećao još stariji hotel.
“Nažalost, slučaj 'Crna Gora', nije ni prvi ni jedini slučaj koji nam plastično pokazuje koliko su institucije sistema nemoćne pred bahatošću investitora koji se ne libe ni krivičnih djela kako bi zadovoljili svoje profitne interese. Ono što je takođe specifikum naše zemlje je i aktivna zloupotreba institucija kako bi se našlo opravdanje za bezočno kršenje zakona i propisa, a nalaz i ponašanje Gvozdenovića su najbolji primjer za to”, objasnio je Milovac.
Rušenje hotela Crna Gora, ali i mnogi drugi slični investicioni poduhvati širom Crne Gore, kako je ocijenio, direktna su posljedica činjenice da se kadar poput Gvozdenovića još, umjesto u Spužu, nalazi na čelu resora urbanizma.
”Bez obzira na to koliko neodgovornih investitora kaznimo zbog kršenja zakona, činjenica da je Gvozdenović i dalje ministar urbanizma omogućava da se slučajevi poput ovih uvijek i iznova ponavljaju”, poručio je Milovac.
Način na koji je srušen hotel i aktivno učešće državnih funkcionera i insitucija u prikrivanju tragova tog krivičnog djela, posao je za državnog tužioca koji bi, kako smatra Milovac, trebalo da ispita sve relacije između Burića i Gvozdenovića i utvrdi čime je ministar bio motivisan da dozvoli rušenje hotela.