Ministar unutrašnjih poslova Raško Konjević ističe da će slika o radu crnogorske policije, naročito u međunarodnoj javnosti, umnogome zavisiti od rješavanja slučajeva napada i nasilja nad novinarima. U razgovoru za Portal Analitika, ministar Konjević napominje da je u nekoliko slučajeva u prethodnom periodu crnogorska policija imala slabe rezultate.
- Slika o crnogorskoj policiji dosta zavisiti od rješavanja ovih slučajeva, posebno u međunarodnoj javnosti. To je naš veliki izazov. Policija je, u predhodnom periodu u nekoliko slučajeva pokazala dosta slabe rezultate. Akcionim planom za poglavlje 23 predviđeno je da MUP do kraja godine formira Komisiju za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama starih i nedavnih slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima, kao i ubistava poslenika javne riječi koju treba da sačinjavaju predstavnici MUP-a, odnosno Uprave policije, tužilaštva, NVO i medija. Komisija će imati za cilj da prikupi i razmotri svu relevantnu dokumentaciju na osnovu koje će se istražiti razlozi za nerasvjetljavanje ovih krivičnih djela. Ovim želimo da provjerimo je li bilo propusta u istragama u predhodnom periodu ili je nerješavanje slučajeva posljedica objektivnih okolnosti, rekao je Konjević u razgovoru za Portal Analitika.
Ministar unutrašnjih poslova je uvjeren da će MUP, preuzimanjem poslova vođenja biračkog spiska, konačno otkloniti sumnje o postupanju državnih organa u izbornom procesu.
- Vjerujem da ćemo preuzimanjem vođenja biračkog spiska i konsezualnog usvajanja zakona stvoriti preduslove da i kroz efikasnu kontrolu našeg postupanja konačno eliminišemo sumnje dijela javnosti u postupanju nadležnih organa. Mi smo spremni da preuzmemo ovu obavezu u rokovima i na način kako je predstavljeno poslanicima. Kontrola vođenja biračkog spiska je važna i tu smo pokazali potpunu otvorenost naglašavajući obavezu poštovanja zakona o zaštiti ličnih podataka, smatra Konjević.
ANALITIKA: Od decembra ste na čelu Ministarstva unutrašnjih poslova koje je, od opozicije i dijela NVO sektora do skora optuživano za političku pristrasnost. Da li ste uspjeli za ovih osam mjeseci da razbijete tu negativnu sliku u javnosti?
KONJEVIĆ: Iskreno rečeno – ne. Nerealno je to i očekivati za osam mjeseci. Vraćanje povjerenja u instituciju je proces koji zahtijeva dug i predan rad. Ali, vjerujem da smo u ovih osam mjeseci uspjeli djelimično da popravimo sliku u javnosti.
Ko je mogao zamisliti prije koji mjeseci da ćete imati potpunu saglasnost svih parlamentarnih partija i NVO koje prate izborne procese da biračke spiskove treba da vodi MUP? Riječ je o našoj inicijativi prema radnoj grupi koja je prihvaćena nakon temeljne prezentacije poslanicima, predstavnicima NVO i medijima što u toj oblasti MUP radi. Mislim da su i ocjene predstavnika nevladinog sektora koje su se mogle čuti - pozitivnije. Potpisali smo, prvi u nizu sporazuma, sa NVO Građanska alijansa o monitoringu našeg rada u dijelu poštovanja ljudskih prava zadržanih lica. Očekujemo da ćemo i u oblasti državne uprave i lokalne samouprave prepoznati partnera sa kojim ćemo otvoreno sarađivati u narednom periodu.
Puno ulažemo u saradnju sa nadležnim parlamentarnim odborom jer je važno da i u tom segmentu dalje jačamo povjerenje. Članovi parlamentarnog Odbora za odbranu i bezbjednost dolazili su u posjetu MUP-u, odjeljenju za posebne provjere, kako bi se upoznali na koji način se sprovode mjere tajnog nadzora. Mi smo inicirali diskusiju na odboru o nekoliko tema i zaključci odbora nakon naših informacija su usvojeni jednoglasno.
ANALITIKA: Važan korak u popravljanju slike o crnogorskoj policiji biće istraga o napadima na novinare. U nedjelju veče je zabilježen još jedan - podmetanje eksplozivne naprave u dvorištu kuće novinara Tufika Softića. Vi ste novinara pozvali odmah nakon događaja, ali ipak ostaje ključno pitanje: zbog čega su neki raniji slučajevi - uključujući i prethodni napad na Softića, te paljenje vozila redakcije "Vijesti" - ostali nerazjašnjeni?
KONJEVIĆ: Saglasan sam da će ta slika o crnogorskoj policiji dosta zavisiti od rješavanja ovih slučajeva, posebno u međunarodnoj javnosti. To je naš veliki izazov. Policija je, u predhodnom periodu, u ovih nekoliko slučajeva koje napominjete pokazala dosta slabe rezultate.
Akcionim planom za poglavlje 23 predviđeno je da MUP do kraja godine formira Komisiju za praćenje postupanja nadležnih organa u istragama starih i nedavnih slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima kao i ubistava poslenika javne riječi koju treba da sačinjavaju predstavnici MUP-a, odnosno Uprave policije, tužilaštva, NVO i medija. Komisija će imati za cilj da prikupi i razmotri svu relevantnu dokumentaciju na osnovu koje će se istražiti razlozi za nerasvjetljavanje ovih krivičnih djela. Ovim želimo da provjerimo je li bilo propusta u istragama u predhodnom periodu ili je nerješavanje slučajeva posljedica objektivnih okolnosti.
ANALITIKA: Da li će, ukoliko ne bude rezultata, neko iz policije snositi odgovornost, jer je na novinara Softića već izvršen napad 2007. godine a istraga nije dala rezultate?
KONJEVIĆ: Ponovljeni napad na gospodina Softića predstavlja dodatnu obavezu zbog činjenice da slučaj iz 2007. godine nije rasvjetljen. Očekujem da će tokom rada na ovom slučaju posebna pažnja biti posvećena i reviziji okolnosti i postupanja iz 2007. godine, a zatražio sam i izvještaj o policijskom postupanju u tom periodu. U razgovoru koji sam istu noć imao sa gospodinom Softićem, on je izrazio nezadovoljstvo radom policije na slučaju od prije šest godina. Moja pažnja će biti usmjerena da ispratim efikasnost u radu na ovom predmetu.
ANALITIKA: Da li se unutar MUP-a osjeća aktuelni raskol u vladajućoj koaliciji? Preciznije: da li ste, Vi lično, osjetili neku, makar indirektnu, političku opstrukciju?
KONJEVIĆ: Za sada - ne.
ANALITIKA: A je li bilo političkih opstrukcija inicijativi da policija objedini i vodi evidenciju o biračkim spiskovima?
KONJEVIĆ: Parlamentarna Radna grupa za izgradnju povjerenja u izborni proces, u kojoj su predstavnici svih političkih partija, podržali su našu inicijativu da se vođenje biračkih spiskova povjeri MUP-u. Poslanici, ali i predstavnici NVO i crnogorskih medija, imali su priliku da se uvjere u način i kvalitet vođenja registara iz nadležnosti MUP-a – državljana, prebivališta, rođenih, umrlih - na osnovu kojih se pravi birački spisak. Takođe, predstavili smo i idejno informatičko rješenje kako bi MUP vodio birački spisak. Mi smo spremni da preuzmemo ovu obavezu u rokovima i na način kako je predstavljeno poslanicima. Kontrola vođenja biračkog spiska je važna i tu smo pokazali potpunu otvorenost naglašavajući obavezu poštovanja zakona o zaštiti ličnih podataka.
ANALITIKA: Mislite da će se tako odstraniti priče o manipulacijama državnim institucijama?
KONJEVIĆ: Vjerujem da ćemo preuzimanjem vođenja biračkog spiska i konsezualnog usvajanja zakona stvoriti preduslove da i kroz efikasnu kontrolu našeg postupanja konačno eliminišemo sumnje dijela javnosti u postupanje nadležnih organa.
ANALITIKA : Kako ocjenjujete saradnju sa tužilaštvom, imajući u vidu činjenicu da u proteklom vremenu nije baš sve štimalo odnosima te dvije državne institucije?
KONJEVIĆ: Ima prostora za unapređenje te saradnje. Jedino u skladnoj saradnji ove dvije institucije mogući su kvalitetniji rezultati. Očekujemo da će parlament ubrzo imenovati vrhovnog državnog tužioca, shodno novim ustavnim rješenjima kako bismo dalje jačali saradnju.
Ministar Marković i ja smo inicirali i tokom trećeg kvartala ćemo vladi predstaviti koncept koji trenutno priprema višeresorska radna grupa sa stranim ekpertima koja po mom sudu će preporučiti formiranje posebnog tužilaštva za organizovani kriminal i korupciju po ugledu na hrvatski USKOK. Na početku mandata sam se založio za tu ideju jer ona i u Hrvatskoj i u Srbiji daje dobre rezultate.
ANALITIKA: Nedavno ste najavili hapšenja u jednom većem slučaju, tvrdeći da je policija završila svoj dio posla. No, nema reakcije tužilaštva. Nije li to pokazatelj da saradnja ne funkcioniše kako bi trebalo?
KONJEVIĆ: Važnije je da kvalitet bude ispred brzine. Da bismo dobili pravosnažne osuđujuće presude jako je važno da imamo dobre, zaokružene optužnice. Smatram da je bolje sačekati da tužilaštvo temeljno provjeri i nadogradi materijale koje je dostavila policija, nego da se požuri sa optužnicom i na kraju rizikujemo sa konačnim ishodom.
Ono što nam je prioritet jeste korupcija u državnoj upravi i preduzećima u državnom vlasništvu. U tim oblastima u narednom periodu moramo imati mnogo bolje rezultate. Radi se na nekoliko značajnih predmeta.
ANALITIKA: A koliko će na efikasnost rada i policije i tužilaštva uticati “vječito v.d. stanje” u tužilaštvu?
KONJEVIĆ: To, kako nazivate, v.d. stanje u tužilaštvu traje nekoliko mjeseci i vjerujem da će ubrzo nakon usvajanja određenih zakona - koji se moraju mijenjati shodno novim ustavnim rješenjima - biti konačno izabran Vrhovni državni tužilac. Pred novim VDT će biti veliki izazovi.
ANALITIKA: Hoće li ta neaktivnost uticati na crnogorski put ka EU - činjenica je da nema, ni u najavi, hapšenja “krupnih riba” o kojima Brisel toliko često govori...
KONJEVIĆ: Kao što vidite, u septembru će odgovarajuće EU institucije razmatrati izvještaj komisije o planovima za 23 i 24 poglavlje sa preporukom da budu prihvaćeni i da se poglavlja otvore. Obaveze koje imamo u toj oblasti ostaju i mi od njih ne možemo pobjeći, ne zbog EU nego zbog činjenice da mi moramo, zbog naših građana i društva u cjelini, efikasnije suzbijati prisutne problem u oblasti korupcije i organizovanog kriminala.
ANALITIKA: Vaš posao na stvaranju operativne i odlučne policije opterećuju i neka nerasvijetljena ubistva iz prošlosti. Da li je tačna informacija koja se pojavila u nedavno u medijima da je postignut napredak u istrazi o ubistvu košarkaša Ljuba Jovanovića?
KONJEVIĆ: Da, napredak je postignut i sa kolegama u regionu predano radimo na sakupljanju dokaza koji će obezbjediti kvalitetno optuženje i zasluženu presudu za taj svirepi zločin.
ANALITIKA: Ima napretka u istrazi o ubistvu Duška Jovanovića; i u tom slučaju su više puta, uzaludno, najavljivani “konkretni pomaci”?
KONJEVIĆ: Istraga naravno nije zatvorena, ali protok vremena je učinio svoje i sada je vrlo teško obezbjediti nove materijalne dokaze koji bi mogli potvrditi operativna saznanja policije iz vremena kada se to dogodilo.
ANALITIKA: Vašu odluku da suspendujete trojicu službenika podgoričkog Centra bezbjednosti zbog učestvovanja u prebijanju pokojnog boksera Aleksandra Pejanovića pozdravio je nevladin sektor, ali i šira javnost. Zašto je odluka u suspenziji uslijedila tek sada, a ne ranije?
KONJEVIĆ: Odluku o suspenziji 13 službenika policije protiv kojih je pokrenut krivični postupak zbog krivičnog djela počinjenog na radu ili u vezi sa radom treba posmatrati kao - obavezu poštovanja Zakona o unutrašnjim poslovima.
Ne znam zašto odluke nijesu ranije donošene, ali sam zatražio i zamolio i tužilaštvo da nam dostavlja optužne prijedloge i predsjednicu Vrhovnog suda da obezbjedi dostavljanje pravosnažnih presuda kako bismo do kraja mogli da primjenjujemo zakon o unutrašnjim poslovima. Loše je za službu da u njoj rade i nose značku ljudi koji su optuženi od strane tužilaštva za djela koje se gone po službenoj dužnosti. Pri tome, ne prejudiciramo krivicu. Ona treba da bude dokazana, ali do tada zakon nalaže suspenziju. Takođe raskinut je radni odnos za više službenika koji su pravosnažno osuđeni i time po sili zakona izgubili pravo da rade u policiji. I u narednom periodu ćemo striktno poštovati ove zakonske odredbe.
ANALITIKA: Tokom istrage o ubistvu Nikole Bojovića crnogorska policija je intezivno sarađivala sa srpskim kolegama. Da li očekujete nastavak te saradnje i na nekim drugim slučajevima koji su kako se pretpostavlja povezani sa tim ubistvom, recimo u istrazi povodom ubistva Branislava Šaranovića?
KONJEVIĆ: Sa kolegama iz Srbije imamo zaista dobru saradnju. Dvojica direktora policija su uspostavila dobru operativnu saradnju koja je već dala rezultate. Najsvježiji i javnosti sigurno najzanimljiviji je slučaj ubistva Miloša Vidakovića u Budvi. Međutim, rezultat saradnje je bilo i hapšenje nekoliko lica na teritoriji obije države vezano za krijumčarenje i zloupotrebu opojnih droga, prvenstveno heroina. Saradnja će se nastaviti u svim oblastima borbe protiv kriminala, sa posebnim akcentom na organizovani kriminal i sa time povezana nerasvijetljena ubistva na teritoriji obije države.
ANALITIKA : Recite, na kraju - što ćete, kao ministar unutrašnjih poslova, smatrati uspjehom?
KONJEVIĆ: U ovoj godini - otvaranje pregovora za poglavlje 24 je najvažnije.
Draško ĐURANOVIĆ