Prvi je u srijedu otkrio japanski astronom-amater Koiči Itagaki iz Jamagate. Od tada sjaj novorođene nove je sve jači, pa se proteklog vikenda lako mogla vidjeti običnim durbinom ili amaterskim teleskopom.
Hrvatski portal podsjeća da su nove kataklizmičke nuklearne eksplozije zvijezda, u kojima se njihov sjaj povećava desetine hiljada puta, odnosno za 10-ak magnituda. Nove, ipak, nisu tako sjajne kao suprenove, koje označavaju smrt zvijezda. Nove uglavnom nastaju tako što manja, ali gušća zvijezda – bijeli patuljak - svojom gravitacijom usisava vodonik veće zvijezde pratilje - najčešće crvenog diva. Na površini patuljka vodonik se fuzijom pretvara u helijum i teže elemente.
Ovaj proces može se odvijati postupno, međutim, najčešće je izgaranje vodonika u binarnim sistemima nestabilno, pa snažni procesi fuzije oslobađaju ogromne količine energije, odbacuju ostale gasove s površine bijelog patuljka i stvaraju ekstremno snažan bljesak.Nakon vrhunca, sjaj nove se smanjuje. Novama koje spadaju u klasu brzih, trebaće 25 dana da im sjaj padne za dvije magnitude, a sporima više od 80 dana. U supernovoj, pak, eksplodira cijela zvijezda.