Podgorički radio podsjeća da su pojedini mediji objavili da je EK u izvještaju o skriningu za Poglavlje 8 oštro kritikovala Crnu Goru, najviše zbog garancija datih KAP-u, uz konstataciju da zakonodavstvo u toj oblasti nije u skladu sa evropskim, te da državne garancije - posebno za KAP - nijesu u skladu sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju. Đurović ovaj izvještaj ne smatra spornim.
- Zato što to nije problem Evropske komisije, nego naš. Evropska komisija se fokusira na ocjenu usklađenosti propisa, a tek onda se na samom kraju bavi konkretnim slučajevima. Kada se bavi konkretnim slučajevima u nekom poglavlju, to upućuje da će taj slučaj biti uslov za otvaranje pregovaračkog poglavlja.
Poruku iz Brisela stoga, objašnjava Đurović, treba shvatilti i kao sugesitiju da se probem rješava bez odgađanja, te da Crna Gora informiše EK o učinjenom, na šta se obavezala Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju.
- Ono što je poruka EK je svakako da se ispoštuje SSP i da se poziva Crna Gora da što prije reaguje zbog ozbiljnosti ekonomskog problema koji snažno utiče na javne finansije i da, naravno, to radi u saradnji sa komisijom. Ono što EK sugeriše u kontekstu Poglavlja 8 je da mi institucijama i tijelima koji se bave ovim poslom damo autonomiju i nezavisnost koju treba da imaju, a tu se prvenstveno misli na odnos između Skupštine i Vlade i nadležnosti Komisije za kontrolu državne, pomoći koja ne bi trebalo da bude preglasana bilo kojom drugom institucijom. Treba joj dozvoliti autonomnost u radu, ali i objektivnost u odlučivanju.
Đurović podjseća i da Sporazum iz 2007. obavezuje Crnu Goru da najkasnije četiri godine nakon njegovog stupanja na snagu sve dodijeljene državne pomoći budu usklađene sa pravilima EU.
- To znači da taj rok ističe u maju 2014. i formalno pravno do tog roka EU treba da ima malo više fleksibilnosti u našim izvještajima, pojašnjenjima, objašnjenjima zašto mi to nijesmo do kraja usaglasili. Zato ona konstatuje da smo u obavezi da to sve više radimo u skladu sa evropskim pravilima i da poštujemo rokove koji su preuzeti iz Sporazuma.
Đurović posebno ističe da Crna Gora treba da riješi problem što prije zbog ekonomije, ne bi li se stabilizovale javne finansije, što nije direktno povezano sa dinamikom integracija.
- Mi se možemo baviti Poglavljima 23 i 24. Možemo otvoriti neko od poglavlja koja su ocijenjena kao dosta dobro usaglašena, gdje nemamo posebnih poteškoća i EK neće praviti pitanja, uglavnom da otvorimo Poglavlja 23 i 24. A kada su posrijedi druga, to će jednim dijelom biti predmet zajedničkog dogovora. Znači, fokus je i problem u Crnoj Gori i u našoj ekonomiji, i mi smo prvi pozvani da ga rješavamo.
Đurović zaključuje da je Pogavlje 8 jedno je od najtežih i da mu treba pristupiti krajnje ozbiljno. Ona podsjeća da je to potvrdio i primjer Hrvatske, koja je nedavno postala dio evropske porodice, a kojoj je od analitičkog pregleda do otvaranja poglavlja trebalo tri godine.