Pojačane mjere sigurnosti i detaljno pretresanje automobila na graničnim prijelazima uzrokovali su neviđeno duge redove vozila na granici sa Gibraltarom. Pokrajinske vlasti Gibraltara tvrde da Španija krši pravila Evropske unije i na granici zahtijevaju od putnika da popune posebnu žalbenu formu, koju će naknadno poslati Evropskoj komisiji. Takođe će biti omogućeno i javno objavljivanje negativnih iskustava putnika na internet stranici pokrajinske vlade.
S druge strane španske vlasti negiraju bilo kakvo kršenje zakona i tvrde da je riječ o kontrolama koje za cilj imaju sprječavanje nelegalnih prijelaza granice. Šef španske diplomatije Jose Manuel Rarcia Margallo smatra da je izgubljeno povjerenje u pokrajinske vlasti Gibraltara i najavio je nastavak pojačanih kontrola na granici dok se situacija ne promjeni.
Španski ministar odbrane Pedro Morenes je, u intervjuu za španski list „La Razon“, izjavio da je posljednji čin pokrajinske vlasti Gibraltara udar na zakone Španije i EU-a, a Gibraltar je nazvao rajem za sumnjive radnje i izbjegavanje poreza.
Načelnik španskog grada Algecirasa Hose Ignacio je saopštio da su ribarske mreže mnogih ribara uništene gibraltarskim betonskim blokovima i da je riječ o velikoj materijalnoj šteti. On je pozvao građane da osude posljednje aktivnosti pokrajinskih vlasti.
Ugovorom iz Utrechta iz 1713.godine, Španija je Gibraltar predala Velikoj Britaniji i od tada traju sporovi ove dvije zemlje o tom pitanju. Referendumi iz 1967. i 2002. godine su pokazali da velika većina na Gibraltaru podržava britansku vlast, dok Španija pokušava da posredstvom institucija Evropske unije riješi ovo pitanje u svoju korist. ( Anadolija)