U zemlji gdje veliki broj građana zapravo ni ne zna šta su ljudska prava, tražiti legalizaciju istopolnih brakova bilo bi, za sad, previše, smatraju u Forumu Progres.
"Jeste rano, za brakove je rano. Ja ne uživam ni osnovno pravo u ovoj zemlji ali ne da tražim da se brak legalizuje. On se može nekako i legalizovati ali je pitanje ko će ga koristiti i da li će to uopšte biti dozvoljeno", kaže za Atlas Televiziju Zdravko Cimbaljević.
Ipak, na legalizaciji istopolnih brakova već se radi, dodaje on.
"Mi idemo postepeno, ipak moramo biti svjesni trenutka u društvu. Tako da smo mi već pokrenuli nacionalnu debatu uopšte o istopolnom partnerstvu i registrovanom partnerstvu", navodi Cimbaljević.
A predata je i inicijativa koja podrazumijeva da sva prava koja imaju supružnici, dobiju i osobe iz istoplnih zajednica, poručuju iz NVO Queer Montenegro.
"Inicijativa je predata, podržana je od velikog broja LGBT osoba, šta se dešava ne znamo, očekujemo da nas institucije kontaktiraju. Ono što znamo jeste da država planira da u toku narednog perioda radi na zakonskom rješenju o istopolnim zajednicama", pojašnjava Danijel Kalezić iz te NVO.
Kalezić ističe da nije rano da se traže gej brakovi jer, „ne postoji vrijeme za ljudska prava. Vrijeme za ljudska prava je sad i odmah", naglašava on.
Ipak, Kalezić dodaje:
"U ovom trenutku ne postoji politička volja da se brak kao institucija otvori i za osobe koje su u istopolnim zajednicama. Ali ono što je realno je kreiranje zakonskog rješenja koje će biti svojevrsna zamjena instituciji braka".
Zakon je međutim jedno, a praksa drugo. Iskustvo iz Budve je pokazalo da LGBT zajednica u Crnoj Gori ne može slobodno da živi: Cimbaljeviću i mjesec nakon Parade ponosa, stižu prijetnje.
"LGBT zajednica se ne osjeća sigurno, ja svakodnevno i dalje dobijam prijetnje, još čekam šta će biti sa njima, nemam nikakve novosti o tome", kaže Cimbaljević.
Dodaje i da je razočaran to što je tridesetak ljudi, koji se sumnjiče za remećenje javnog reda i mira tokom Parade ponosa u Budvi, dobili samo prekršajnu prijavu.
"Što znači da mi za tužioca nismo ljudi kojima treba dati veću pažnju ili jednaku kao i ostalim manjinama. Da je neko rekao "Ubij, zakolji" neku drugu manjinu, ne sumnjam da bi tužilac odmah reagovao i krivično gonio", smatra Cimbaljević.
Ipak, razočaranje ili strah neće spriječiti održavanje Prajda u Podgrici, koji je najavljen za kraj oktobra. (TV Atlas)