Region

Nakon Anđeline i Monika podijelila BiH

2308bosnaPOCETNA
Političare u Bosni i Hercegovini ni umjetnost, ni sport pa ni brojna priznanja uspješnih građana Bosne i Hercegovine ne uspijevaju približiti. Čak ni ljepota svjetskih seks ikona Anđeline Đoli i Monike Belući.

(Specijalno iz Sarajeva za Portal Analitika)

Nakon Anđeline i Monika podijelila BiH
Portal AnalitikaIzvor

Nakon Anđeline Đoli, vrelinu bosanskog političkog lonca ovih dana je osjetila još jedna od najljepoših žena svijeta, poznata italijanska glumica Monika Belući, koja igra glavnu žensku ulogu u filmu “Na mliječnom putu”, reditelja Emira Kusturice, koji se ovih dana snima na prostorima Bosne i Hercegovine i Srbije.

Reditelju omraženom u Federaciji Bosne i Hercegovine, Emiru Kusturici, inače rođenjem Sarajaliji, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić nije odobrio “rekvizite” neophodne za snimanje njegovog filma koji su u vlasništvu državne Bosne i Hercegovine.

2308komsicOpozvana naredba: Naime, nakon saznanja da je bez saglasnosti Predsjedništva BiH potpisana naredba kojom se za snimanje filma ustupa naoružanje, oprema i ljudstvo Oružanih snaga BiH, predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić je preko načelnika Zajedničkog štaba OS BiH opozvao tu naredbu. Zamjenik ministra odbrane Mirko Okolić objasnio je da, u ovom slučaju, Predsjedništvo BiH i nije trebalo da se pita, da je dovoljno informisati ga!? No, Komšić očigledno ne misli tako.

- Ustav i zakon ne kažu tako. Svaku upotrebu jedinica i MTS-a, dakle oružja, Oružanih snaga BiH mora odobriti Predsjedništvo BiH kao vrhovni komandant. I ta odluka mora biti donesena konsenzusom. Uopće mi nije jasno šta je Okoliću trebalo da na ovakav način radi. Pogotovo što je samo par dana prije ovih dešavanja oko Kusturičinog filma održan sastanak članova Predsjedništva BiH sa ministrom i zamjenicima na kojem je, ponovo i po ko zna koji put, od strane sve trojice članova Predsjedništva, jednoglasno, skrenuta pažnja i ministru i zamjenicima na pitanje upotrebe jedinica i na ustavnu i zakonsku obavezu da takvu odluku može donijeti jedino Predsjedništvo. I ministar i zamjenici su na to "s razumjevanjem klimali” i izričito potvrdili da im je to svakako jasno. I onda se desi upravo suprotno - obrazložio je Komšić.
On je čak najavio da će zamjenik ministra odbrane BiH Mirko Okolić odgovarati ako se pomenuto oružje ustupi bez odluke Predsjedništva.

- Ne mogu ga smijeniti, ali mogu podnijeti krivičnu prijavu zbog zloupotrebe položaja i ovlašćenja i protiv njega i protiv ministra, koji to nije zaustavio, kao i protiv svih onih koji su bili uključeni u donošenje i realizaciju takve neustavne i nezakonite odluke. Mislim da tu čak ima i elemenata krivičnog djela pobune, ali to ćemo još provjerit., kategoričan je Komšić.
Iz njegovog Kabineta podsjećaju da na osnovu člana III. 5. a) Ustava Bosne i Hercegovine i člana 11. Zakona o odbrani Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH" broj: 88/05) Predsjedništvo Bosne i Hercegovine, djelujući prema konsenzusu, ima vrhovnu komandu i nadzor nad Oružanim snagama BiH. 
- Isto tako, odredbama člana 12. stav 1. tačka d) Zakona o odbrani Predsjedništvo BiH je mjerodavno da ovlasti ministra odbrane Bosne i Hercegovine da naredi upotrebu i razmještaj Oružanih snaga BiH, što u navedenom slučaju nije učinjeno. Svaka upotreba resursa OS BiH mora biti sprovedena u skladu s Ustavom BiH i zakonima BiH. Zbog toga nijedan pojedinac ne može donositi odluke mimo svojih ovlaštenja i zakonom propisanih procedura, saopšteno je iz Kabineta predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića.

2308kusturicanaoruzanjeNarodni izdajnik: Odluka Ministarstva obrane Bosne i Hercegovine da se Kusturici ustupi imovima Oružanih snaga BiH izazvala je žestoku reakciju i bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića koji je izjavio da je Kusturica “izdajnik svog naroda i da od BiH ne može dobiti ništa, pa ni vojni čamac i nekoliko pušaka na korištenje”.

S druge strane, zvaničnici iz Republike Srpske stali su u obranu Kusturice i odluke Ministarstva obrane BiH da mu odobri korištenje vojnih sredstava. U svemu su prepoznali bošnjačko svojatanje BiH i dvostruke aršine “sarajevske političke scene”.

2308djordjelatinovicSavjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH Đorđe Latinović kaže kako nitko nije problematizirao kada su se sredstva Oružanih snaga BiH ustupala filmskoj ekipi Anđeline Đoli, čiji je film zbog navodnog probošnjačkog stava hladno dočekan u Republici Srpskoj.
2308dodikU priču se uključio i predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik, inače nerazdvojan drug i mecena Emira Kusturice. On je poručio političkom Sarajevu da o dozvoli za snimanje i ustupanju naoružanja ne odlučuju ni Izetbegović ni Komšić.

- To su samo kvazihrvatski predstavnik (Komšić, op. aut) koga su izabrali Bošnjaci i bošnjački predstavnik (Izetbegović, op. aut) od kojih nijedan ne odlučuje o tome. O tome odlučuje Predsjedništvo, a u njemu postoji i član iz Republike Srpske, dok ono o čemu su oni govorili, a pogotovu ono što je lajao Izetbegović, govori o njihovom, odnosno njegovom nivou - kazao je Dodik, dodavši da, “ako Kusturica ne dobije oružje za snimanje filma nije daleko Srbija koja će ga ustupiti”.

Kusturičini bageri: No, osim u Federaciji BiH, Kusturica nije rado viđen gost ni u Trebinju, gradu u Republici Srpskoj, a u kojem ovaj reditelj snima svoj novi film. Nije bilo tako davno kada su Trebinjci bukvalno otjerali Kusturicu i njegove bagere, spriječivši odnošenje kamenja sa trebinjske tvrđave za potrebe izgradnje Kusturičinog Andrićgrada u Višegradu. Trebinjci su tada poručili da neće dozvoliti “osiljenom Kusturici” da ruši njihove kulturno-historijske spomenike zarad njegovog biznisa.

2308dodikmonikakusturica
I tako je još jedan film podijelio Bosnu i Hercegovinu. Kao što su kontradiktorne reakcije na Balkanu zbog filma Anđeline Đoli “U zemlji krvi i meda” skrenule pažnju svjetske javnosti, i događanja vezana za Kusturičin novi film će sigurno ponovo uzburkati svjetsku filmsku, ali i političku javnost upravo zbog činjenice da glavnu rolu u filmu igra svjetska seks ikona Monika Belući. Osim toga, politička prepucavanja oko Kusturičinog filma dešavaju se u jeku 19. Sarajevo film festivala koji je i ove godine ugostio brojne filmske stvaraoce iz svih krajeva svijeta, ali i brojne novinarske ekipe, koje zasigurno neće prenebregnuti činjenicu da je Monika u Bosni.

Inače, preuzimanje funkcije predsjedavajućeg Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, koji je svojim često nediplomatskim izjavama svojevremeno stekao status “čovjeka iz naroda”, začinio je “političkim đakonijama” koje su razbile ljetnju učmalost na političkoj sceni Bosne i Hercegovine.

2308monikaikusturicaVladika nokauter: Naime, osim “epizode” sa Emirom Kusturicom, koji je poodavno sklopio “savez” sa predsjednikom entiteta Republika Srpska Miloradom Dodikom i vladikom zahumsko-hercegovačkim i primorskim Grigorijem (poznatim i po tome što je vrijeđao predsjednika Srbije Tomislava Nikolića, a novinaru iz Trebinja prijetio da će ga nakautirati), Komšić je uspio vruć politički krompir prebaciti u ruke političarima iz Republike Srpske, odakle obično dolazi uznemirujuća retorika.

Komšić je, odgovarajući na česte prijetnje Milorada Dodika otcjepljenjem Republike Srpske od Bosne i Hercegovine, odgovorio upravo u Dodikovom stilu - bez pardona i okolišanja.

- Kome je stalo do Bosne i Hercegovine, uzeće oružje ako Republika Srpska pokuša otcjepljenje! Budala je onaj ko misli da tako neće biti ako se pokuša otcijepiti dio zemlje. Možemo se nadmudrivati, prepirati, svađati... Svašta nešto može, mada je to ’svašta’ najčešće besmisleno. Ali cijepati zemlju, sigurno vodi u rat! Zato je to glupa politika! O svemu možemo razgovarati, ali o tome da li BiH ostaje cijela, ne možemo nikako!, poručio je otvoreno Komšić koji je, inače, kao pripadnik Armije Republike Bosne i Hercegovine u proteklom ratu u ovoj zemlji dobio orden “Zlatni ljiljan”, što je pandan za orden narodnog heroja u nekadašnjoj SFRJ.

Iznenađujuće blag bio je odgovor Milorada Dodika na ovakvu poruku Željka Komšića. Politički lisac Dodik kao da je želio stišati strasti Komšiću je odgovorio sasvim smireno. Ne negirajući želju Srba u BiH za samostalnošću, Dodik kaže da će se za to boriti generacije, „ali samo političkim sredstvima, a ne oružjem kojim zvecka Komšić”, koji, prema Dodikovom uvjerenju, iako za razliku od njega ima ratno učešće, „i nije neki ratnik”.

- Republika Srpska je stabilna i njoj, i pored svih tih pritisaka, ne prijeti opasnost za ugrožavanje ustavno-pravnog položaja, bez obzira na izjave Komšića ili bilo koga drugog kako bi se navodno uzelo oružje u ruke, a da prethodno nisu savladali lekciju koju mi u Srpskoj odavno znamo, a to je da je naš krajnji cilj što veći stepen samostalnosti, tvrdi Dodik.

Strašni Gargamel: Dodikovu retoriku požurio je da „ovjeri” i potpredsjednik SNSD-a Radovan Višković koji je poručio da se posljednjih dana izjave predsjedavajućeg Predsjedništva BiH mogu svrstati pod rubriku „vjerovali ili ne”, te naglasio da nikakve nasilne intervencije u BiH ne dolaze u obzir i da Republika Srpska predvođena SNSD-om ima jasne namjere u tom pravcu. Višković je istakao da se RS kreće u okvirima Dejtonskog sporazuma, a ako se ukaže prilika da dođe i do samostalnosti, ta prilika će sigurno biti iskorištena. On je, ipak na kraju poručio da „nakon Komšićevih izjava postaje tačna teza da je BiH zemlja apsurda”.
Potpredsjednik entiteta Republika Srpska Emil Vlajki, inače čovjek koji ima problem s nacionalnim identitetom, ocijenio je da u Republici Srpskoj nema nijedne političke stranke koja bi pokrenula otcjepljenje RS od BiH.
- Čak ni “veliki strašni Gargamel” ne bi u svojoj stranci dobio pristanak za tako nešto. Zato, svi oni koji su uznemireni mogućnošću secesije RS, mogu za sada mirno spavati. Isto tako i kojekakvi demagozi koji su na ovoj temi dobijali političke poene trebalo bi da prestanu s davanjem izjava ovog tipa, navodi se u Vlajkijevom saopštenju za javnost nakon izjave predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Željka Komšića da bi moguća secesija RS izazvala novi rat u BiH, te da bi Bošnjaci, ali i neki iz drugih naroda ustali u odbranu BiH.
U svakom slučaju, političari u Bosni i Hercegovini potrudili su se da ljeto u Bosni i Hercegovini bude što vrelije, ne dozvoljavajući ni na trenutak predah od političkih svađa i prepucavanja na relaciji Sarajevo – Banjaluka i obratno. Da politička kriza u ovoj zemlji ne jenjava potvrdio je bivši zamjenik ambasadora SAD-a u Bosni i Hercegovini, a sadašnji direktor u Stejt Departmentu za centralnu i južnu Evropu Džonatan Mur koji je, ocjenjujući sadašnji situaciju u BiH, kazao kako još uvijek ima puno krize u ovoj zemlji.
2308dzonatanmur- Neke stvari su riješene. a druge nisu. Uvijek je tu pitanje  kakva je uloga međunarodne zajednice. Jesmo li previše ili nedovoljno uključeni u BiH. Treba znati da budućnost,  ipak, prvenstveno  zavisi od Bosanaca i Hercegovaca. Bit će sigurno krize i u buduće, ali prioriteti su jasni. BiH mora biti čvrsto na putu ka EU i NATO-u - kazao je Mur naglašavajući da se mnogi ljudi u BiH, uključujući i političare, nisu spremni žrtvovati za eventualno članstvo u EU.
Govoreći o tome kako većina Bošnjaka želi ukidanje entiteta, većina Srba sadašnje stanje, a većina Hrvata treći entitet, Mur je kazao kako svi ljudi imaju svoje fantazije, i kako je jasno da pojedini sanjaju o nezavisnosti entiteta, odcjepljenju i drugim političkim ciljevima.

- Ali, svi znaju da je Bosna i Hercegovina savremena i neovisna država te će takva i ostati. Dejtonski okvir je tvrd i čvrst i rješenje sigurno nije u nekim velikim promjenama Dejtonskog sporazuma. Ovdje je potrebno naći kompromis, sarađivati. Ljudi u BiH su pragmatični. Mnogi od njih su preživjeli teški rat i nitko ne želi da se to ponovi. Ja vjerujem kako je moguće naći riješenje za zajednički život u BiH - kazao je Mur.
No, misle li tako i političari u zemlji „krvi i meda” koje ni umjetnost, ni sport ni brojna priznanja uspješnih građana Bosne i Hercegovine ne uspijevaju približiti? Čak ni ljepota Anđeline Đoli i Monike Belući.

 

Ruždija ADŽOVIĆ

 

Portal Analitika