Društvo

JP Nacionalni parkovi: Počelo istraživanje stanja populacije ugrožene vrste Balkanskog risa

2708-ris
J
P Nacionalni parkovi i Centar za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore pokrenuli su Program za oporavak Balkanskog risa – podrška očuvanju kritično ugrožene podvrste evroazijskog risa i u julu počeli sa istraživanjem stanja te populacije u Nacionalnom parku Prokletije, stoji u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.

JP Nacionalni parkovi: Počelo istraživanje stanja populacije ugrožene vrste Balkanskog risa
Portal AnalitikaIzvor

Autohtona populacija Balkanskog risa (Lynx lynx  balcanicus, Buresch, 1941) predstavlja najugroženiju  subpopulaciju evroazijskog  risa u Evropi, a 2011. godine došlo se do zaključka da na prostoru naše zemlje, Albanije, Makedonije i Kosova ima svega 20 do 40 odraslih jedinki.

- Upravo iz tog razloga JP Nacionalni parkovi i Centar za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore pokrenuli su Program za oporavak Balkanskog risa – podrška očuvanju kritično ugrožene podvrste evroazijskog risa i u julu počeli sa istraživanjem stanja te populacije u Nacionalnom parku Prokletije. Istraživanje, kojim će biti obuhvaćena i okolina koju čine lovne jedinice, će narednih dana početi i u NP Durmitor, a nakon toga i u NP Biogradska gora.  Osnovno istraživanje podrazumijeva otkrivanje potencijalnog rasprostranjenja te vrste na teritoriji Crne Gore kroz standardizovane upitnike za lokalno stanovništvo, navodi se u saopštenju.

Predviđeno je da ova faza projekta traje narednih šest mjeseci, a podrazumijevaće prikupljanje i  obradu  podataka kako  o  potencijalnim  staništima za  risa, tako i o potencijalnim staništima  i trendu populacija drugih sisara koji predstavljaju risov plijen i koji su mu konkurencija.

Nakon  toga u toku 2014.  u  regionima u kojima anketa bude  pokazala  potencijano prisustvo  risa,  istraživanja će se  nastaviti u smislu nabavke modernije opreme (kamere – zamke) za  praćenje stanja ove životinje. Kroz projekat prvi put će se definisati stvarna gustina populacije krupnih sisara u okviru zaštićenih  područja Crne  Gore  i  njihove okoline.

Ris je toliko ugrožena vrsta da  je postala simbol zaštite prirode na zapadnom Balkanu . Ova vrsta divlje mačke može dostići visinu i do 65 centimetara i težinu do 30 kilograma i lovi uglavnom srne, divokoze i zečeve. Gubitak zdravih staništa u velikoj mjeri utiče na smanjenje plijena, pa i količinu hrane za tu vrstu.

- Osim JP Nacionalni parkovi i Centra za zaštitu i proučavanje ptica Crne Gore uključeni i švajcarska nevladnina organizacija KORA, njemački EuroNatur, Makedonsko ekološko društvo, Društvo za zaštitu i očuvanje prirodne sredine u Albaniji kao i nevladine organizacije ERA i Finch sa Kosova. Pored njih u projektu učestvuju i druge nevladnine organizacije i  nadležne vladine agencije u zemljama u kojima ta životinja živi, kao i međunarodne institucije, poput Norveškog instituta za istraživanje prirode, Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN/Komisije za očuvanje vrsta (SSC) velikih mesojeda – inicijativa za Evropu, te IUCN /SSC – Specijalističke grupe za mačije vrste, navodi se u saopštenju JP Nacionalni parkovi.

Foto: pouke.org

Portal Analitika