Oni su istakli da je amfibijski brod "USS San Antonio" sa nekoliko stotina američkih marinaca poslat u taj region iz drugog razloga i da ne postoji plan da se marinci pošalju na kopno u okviru eventualne vojne akcije protiv Sirije.
Jedan od zvaničnika je rekao da je dolazak "San Antonija" u Mediteran odavno planiran, ali da zvaničnici smatraju da je mudro da on bude zadržan u istočnom Mediteranu blizu razarača s obzirom na aktuelnu situaciju u Siriji, preneo je Rojters.
"On se tamo nalazi iz predostrožnosti", kazao je zvaničnik.
Američka mornarica obično drži tri razarača u Mediteranu, ali sada ima dva dodatna zbog situacije u Siriji. Svaki od pet razarača ima oko 40 ili više raketa "tomahavk", odnosno ukupno oko 200 raketa, kažu vojni zvaničnici.
Analitičar iz kompanije "Kepital Alfa partners" Bajron Kalan procjenjuje da bi za ograničene udare na Siriju bilo potrebno oko 200 do 300 raketa "tomahavk", dok američki vojni zvaničnici tvrde da bi za ogrančenu intervenciju bilo dovoljno čak i manje raketa.
Džon Keri je rekao sinoć da je sirijski režim nasilno ubio 1,429 ljudi u hemijskom napadu u Damasku prošle nedjelje, dok je predsjednik SAD Barak Obama saopšto da još nije donio konačnu odluku o vojnoj intervenciju u Siriji.
tekst i foto. B92