"Situacija je teška", kaže Šulc. S jedne strane, zemlja je finansijski na granici svojih mogućnosti, plaćanje čuvara je postalo teško. "Kad ljudi nijesu plaćeni, ne dolaze na posao. S druge strane, učestala su ilegalna iskopavanja.“ Jedan od razloga je kriminalna trgovina umjetničkim predmetima. "Međutim, treba uzeti u obzir i to da dosta porodica više nema nikakva primanja. Mnogi Egipćani, koji su radili u zemljama arapskog ustanka, vratili su se kući i sada nemaju posao. Ima mnogo nepovoljnih faktora. Zbog toga smo veoma zabrinuti."
Velika šteta nastala je prije nekoliko dana, provalom u muzej u Malaviju. "Napadnuta je policijska stanica, a zatim su upali i u susjedni muzej. To je veoma velika tragedija ", kaže Šulc. "Cio muzej je uništen, ostalo je samo još samo malo predmeta. Osim toga, neki eksponati su spaljeni.“
Crvena lista kulturnog nasljeđa u Egiptu, sačinjena još prije godinu i po dana, pokušaj je Međunarodnog savjeta muzeja da spriječi prodaju pojedinih eksponata egipatske umjetnosti i kulture. "Lista će biti dostavljena carinskim organima i aukcijskim kućama, muzejima, svim ljudima koji su na neki način u dodiru sa takvim objektima ", kaže Šulc.
I za opljačkani Muzej u Malaviju postoji lista, koja je spremna za objavljivanje. "Trudimo se da je preko internata dostavimo svim egiptolozima. Na taj način se ukradeni objekti mogu identifikovati.“
"Ali, za sve stvari koje su ilegalno iskopane, nema fotografija, nema dimenzija ni podataka. Zato je upućen apel carinicima da pitaju tačno odakle dolazi neki predmet. Ako ima nekih nejasnoća, onda tereba poći od toga da je sveže iskopan u Egiptu.
Većina arheoloških iskopavanja međunarodnih egiptologa su obustavljena zbog aktuelne napete situacije i opasnosti od nasilja, prenosi Dojče vele.