Društvo

Kamarata: EU će insistirati na konkretnim dokazima

kamarata
S
kupština Crne Gore obilježila je šestu deceniju od stupanja na snagu Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava Savjeta Evrope. Crna Gora tu Konvenciju potpisala je prije sedam godina. Ipak predstavnici nevladinog sektora smatraju da ljudska prava nijesu baš najbolje zaštićena, javlja Antena M.

Kamarata: EU će insistirati na konkretnim dokazima
Portal AnalitikaIzvor

Predsjednik Odbora za ljudska prava Halil Duković, smatra da je od sticanja nezavisnosti Crna Gora završila ogroman posao:

-I da smo za tih sedam godina, postigli puno što samo predstavlja potvrdu predanog rada da ispunimo sve obaveze koje se nalaze pred nama na putu evropskih integracija.»Sa njim nije saglasan Nevladin sektor iz kojeg su, na početku zamjerili to što parlament nema lift. Smatraju da je to diskriminacija osoba sa invaliditetom.

Iz Građanske alijanse ponavljaju da nijesu zadovoljni ni radom Tužilaštva. Milan Radović kaže da nije riješeno mnogo slučajeva- od suočavanja sa prošlošću do politički motivisanih napada na novinare, opozicionare i umjetnike:

-Iako Tužilaštvo ne zavrijeđuje neki veći stepen povjerenja nevladinog sektora, konačno mora da shvati da mora početi da radi nezavisno i efikasno kako bi svi ti slučajevi bili rasvijetljeni.

Predstavnik Evropske unije u Crnoj Gori Alberto Kamarata, kaže da Evropa pridaje izuzetan značaj ljudskim pravima. Zato će posvetiti posebnu pažnju poglavlju 23. Napredak Crne Gore je, kaže Kamarata, evidentan ali ne i dovoljan:

-Insistiraćemo, više nego do sada, kada se otvore pregovori na poglavlju 23. na konkretnim dokazima primjene zakona i konkretnom sporovođenju sudskih odluka. Cilj nam je da vidimo da se ljudska prava poštuju u praksi, naveo je Kamarata.

Ombudsman Šućko Baković poručio je:

-Da dosljedna prijmena propisa mora postati svakodnevna prksa i dostići status kulturološkog obrasca ponašanja kako bi crnogorski građani stvarno osjetili da pravda stanuje i u Crnoj Gori a ne samo u Strazburu i Hagu.»

Crna Gora je, podsjeća Baković, potpisnica Evropske konvencije koja je na snazi od 2004. ali da je prioritet da crnogorski građani nađu zaštitu svojih prava predd domaćim sudovima, objasnio je on. (Antena M)

 

Portal Analitika