Na svečanom otvaranju predsjednik nikšićke opštine Veselin Grbović kazao je da se Njegoševi dani održavaju u Nikšiću, gradu prepoznatom kao kolijevci intelektualne elite, gradu u kome je Filozofski fakultet kao centar duhovnog i naučnog razvoja Crne Gore, javlja MINA.
„Nadam se da ćemo kroz ogledala nauke spoznati kako crnogorski um i identitet opstaje podjednako i u mračnim vilajetima, i u prostoru i vremenu osvijetljenim lučama, a da je jedan od nas uspio, otimajući vrijeme iz lanaca mraka, obezbijediti sebi vječnost. I imao se rašta i roditi“, istakao je Grbović.
Prorektor Univerziteta Crne Gore profesor Zdravko Uskoković ocijenio je da ovogodišnja manifestacija ima poseban značaj, jer se kroz nju obilježava najveći crnogorski kulturni jubilej – dva vijeka od rođenja vladara i pjesnika Petra Drugog Petrovića Njegoša.
Uskoković je kazao da ta prestižna manifestacija, koja već pet godina u Njegoševo ime okuplja istaknute slavističke naučnike, stekla je naučni, kulturni i državni značaj.
Dekan Filozofskog fakulteta Blagoje Cerović kazao je da se ovogodišnji naučni skup održava uz podršku Univerziteta Crne Gore i istakao velike napore koje su u organizaciji Njegoševih dana uložili Institut za jezik i književnost i Studijski program za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti, a koji su rezultirali dolaskom 56 eminentnih naučnika iz najvažnijih slavističkih centara Evrope.
Rukovodilac Instituta za jezik i književnost profesor Rajka Glušica ukazala je da je međunarodni slavistički skup Njegoševi dani naučna manifestacija čiji je jedan od ciljeva novo čitanje i poniranje u Njegoševo djelo.
„Prvi Njegoševi dani održani su na Cetinju 2008.godine kada je osnovan i Studijski program za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti. Misija i jednog i drugog je promovisanje i naučno utemeljena interpretacija Njegoševog stvaralaštva, crnogorske i drugih južnoslovenskih književnosti, jezika i kultura“, kazala je Glušica.
Prema njenim riječima, i Studijski program, i Njegoševi dani čine čvrste temelje montenegristike, nauke o crnogorskom jeziku, književnosti i kulturi.
Predsjednica Organizacionog odbora profesorica Tatjana Bečanović istakla je da se ove godine slavi najveći jubilej crnogorske kulture, najsvjetliji praznik obliven lučama i vječnošću, koju obilježavaju onako kako dolikuje najznačajnijoj naučno – obrazovnoj instituciji u Crnoj Gori, iako su to mnogi, možda, zaboravili.
Bečanović je govorila o, kako je kazala, „ riječima, čitanju, pokajnicima i pjesniku koji je pisao svojom krvlju i izrekama, jer nije želio da ga čitamo već da ga uče napamet“.
„ Beskrajni plavi krug za nas čuva jednu zvijezdu – 200 godina već staru. Neka lije luča po nama, a mraka mora biti“, poručila je Bečanović.
Na Njegoševim danima, čije je zatvaranje planirano za 7.septembar, pored međunarodnog naučnog skupa, biće organizovano i književno veče Miljenka Jergovića, lingvističko veče i predstavljanje značajnih knjiga profesora sa Sorbone Pol Luj Tome, Vladimira Osipova i profesorke sarajevskog Univerziteta Marine Katnić Bakaršič.
U okviru manifestacije biće i omaž Stanislavu Ćanu Koprivici velikom nikšićkom i crnogorskom filantropu upriličen izložbom slika najznačajnijih crnogorskih umjetnika koju je prije 18 godina poklonio Nikšiću.
Manifestacija posvećana Njegošu ove godine održaće se u okviru tradicionalnih septembarskih svečanosti, koje gradska uprava organizuje povodom Dana oslobođenja.
Septembarski dani počeli su sinoć retrospektivnom izložbom akademskog slikara, sociologa kulture, univerzitetskog profesora i intelektualca Dušana Jeknića.