U pitanju je intenzivni dvonedjeljni kurs za zaposlene i volontere nacionalnih društava Crvenog krsta/Crvenog polumjeseca, koji imaju iskustva u odgovoru na nesreće. Učesnici će steći znanja iz tehnika procjene i koordinacije na terenu, logistike, izvještavanja, operacije na terenu, ali i upotrebe telekomunikacione opreme.
Pripadnici FACT tima sa iskustvom u pružanju pomoći, logistici, sanitaciji, epidemiologiji, ishrani i smještaju ugroženih, na raspolaganju su svakom nacionalnom društvu Crvenog krsta/Crvenog polumjeseca, i spremni su da učestvuju u akcijama pružanja pomoći tokom nesreća i to u periodu od 12 do 24 sata nakon nesreće, na period od dvije do četiri nedjelje.
Obuka u Sutomoru će povećati brojku od već 500 obučenih pojedinaca iz više od 100 zemalja svijeta i time doprinijeti kvalitetnijem odgovoru na nesreće.
Dvonedjeljna obuka se sastoji iz teorijskog i praktičnog dijela. Prvi dio obuke (9-15. septembar) se sprovodio u prostorijama Trening centra Crvenog krsta u Sutomoru, gdje su polaznici stekli teorijska znanja o djelovanju na terenu i pružanju podrške nacionalnom društvu Crvenog krsta u zemlji pogođenoj katastrofalnom nesrećom, u ovom slučaju - zemljotresa.
Drugi dio obuke (16-19. septembra), praktični dio, održaće se u šatorskom naselju ispred prostorija Opštinske organizacije Crvenog krsta Bar, gdje će učesnici u praksi prikazati sve što su naučili tokom teorijskog dijela obuke. Ovo će podrazumijevati sastanke sa institucijama uključenim u sistem odgovora na nesreće (Opština Bar, Luka Bar, Direktorat za vanredne situacije, Dom zdravlja), kao i aktivnosti na terenu u smislu procjene i traženja adekvatnog prostora za smještaj osoba koje bi bile pogođene u slučaju razornog zemljotresa.
U četvrtak, 19. septembra, polaznici će predstaviti svoj plan akcije, koji će se bazirati na procjenama situacije, tj. kreiraće dokument koji će biti od velike koristi svim institucijama uključenim u sistem odgovora na nesreće, a koji će ujedno i ukazati na ulogu koju Crveni krst Crne Gore I Međunarodni pokret Crvenog krsta mogu imati u pružanju podrške u slučaju katasrofalnog zemljotresa u zemlji.
Polaznici obuke dolaze iz Danske, Velike Britanije, Austrije, Njemaačke, Kanade, Amerike, Ruande, Madagaskara, Nepala, Novog Zelanda, Meksika…
Ž.M.