Tokom šest godina trajanja programa "Minaret" sedamdesetih godina prošlog vijeka na meti špijuniranja NSA i pomnog praćenja bili su Martin Luter i njegov kolega Vitni Jang, bokserska zvijezda, ali i novinari Njujork Tajmsa i Vošington Posta, kao i dva člana američkog Kongresa - senator Frenk Črč iz Ajdaha i senator Hauard Bejker iz Tenesija.
Sprovođenje programa zbog sve većeg "antiratnog neslaganja kod kuće" pokrenuo je predsjednik Lindon Džonson pošto ga je inicirao kod američkih obavještajnih agencija 1967. kako bi otkrio da li su neki protesti bili "podgrijani spolja".
NSA je sarađivala sa ostalim američkim špijunskim agencijama kako bi napravile "listu kritičara vijetnamskog rata" i kontrolisale njihove razgovore sa inostranstvom. Program je nastavio i predsjednik Ričard Nikson kada je ušao u Bijelu kuću 1969. za koju istoričari navode da je "odražava klimu paranoje koje je prožimala njegovo predsjednikovanje".
Program "Minaret" ugasio je američki tužilac Eliot Ričardson 1973. pošto je Niksonova administracija upala u politički skandal "Votergejt" i malo zatim američki predsjednik podneo ostavku.
Rat u Vijetnamu vodio se u vrijeme Hladnog rata, trajao je od 1955 -1975 i vodio se između Demokratske Republike Vijetnam (Sjeverni Vijetnam) protiv Republike Vijetnam (Južni Vijetnam) u savezu sa SAD, a procjenjuje se da je odnio preko tri miliona ljudskih života.