Perje živine za klanje se rutinski prerađuje u obrok od perja i prodaje kao hrana za životinje. To pruža potencijalni put za ponovni ulazak njihove hrane u lanac ishrane ljudi.
Piletina je hranjena neobičnim i uznemirujućim varivom koje kombinuje određene pileće dijelove i farmaceutske proizvode. Keeve Nachman, istraživač sa John Hopkins univerziteta je predvodio tim istraživača u istrazi u kojoj su provjeravali da li su pilići hranjeni antibioticima.
Test hemijskih ploča je takođe uključivao i potragu za ostalim hemikalijama, a ono što su slučajno otkrili je bilo užasno, šokirajući tako mnoge.
Testovi su kao sastojak piletine uključivali: fluorkinolone (zabranjene antibiotike), arsen, kofein, antidepresive, antihistaminike, acetaminofen i zeleni čaj.
Više od 2,2 miliona funti roksarsona (životinjska droga bazirana na arsenu) se koristi u borbi protiv parazita i povećava stopu rasta kokošaka, a arsen je samo dio hrane za životinje. Kofein kokoške drži budnima kako bi one više jele i brže postajale paperjaste.
Svrha antidepresiva nije smirivanje kokoši kako bi one bile mirne dok žive u strašnim uslovima nego kako bi njihovo meso bilo mekše. Smatra se da kokoške pod stresom sporije rastu i imaju tvrđe meso.
Uzgajivači živine možda nisu svjesni toga šta se nalazi u hrani zbog malog izbora koji se pruža kao rezultat korporativnog poslovanja.
Studije su proučile samo pileće perje u svojim analizama testova, ali ne i pileće meso. Ne postoji uvjerljiv dokaz o negativnim zdravstvenim učincima na zdravlje konzumenta piletine održavane na ovom koktelu arsena, antidepresiva itd.