Njima je Nobelova nagrada za fiziku dodijeljena za teorijsko otkriće mehanizama koji doprinose razumijevanju porijekla mase subatomskih čestica, što je tek nedavno i empirijski dokazano u CERN-u. Oni su individualno predložili svoje teorije još 1964. godine koje su 2012. godine potvrđene u Ženevi.
Eksperimentima u CERN-u potvrđeno je postojanje dugo traženog Higsovog bozona, što je jedno od najvažnijih otkrića u 21. vijeku.
Četvrtog jula prošle godine iz CERN—ovog odjeljenja za fiziku saopšteno je da je potvrđena teorija o porijeklu Higsovog bozona. Veliki hadronski kolajder (Large Hadron Collider) je, pretpostavlja se, najduža i najkopleksnija mašina koju je ljudska ruka ikada konstruisala. Na izdvajanju “Božje čestice” tada je radilo više od 3.000 naučnika iz cijelog svijeta.
Obja izvršena eksperimenta - ATLAS i CMS - uočila su novu česticu u dijelu masenog spektra oko 125-126 GeV, na kojem je očekivan upravo Higsov bozon. "Uočili smo novu česticu, koja odgovara Higsovom bozonu", izjavio je tada generalni direktor CERN-a Rolf Hojer i dodao da ovo otkriće predstavlja istorijski kamen temeljac za dalja globalna istraživanja.
Belgijanac Fransoa Engler rođen je 1932. godine u Eterbeku u Belgiji. Postdiplomske studije završio je na "Universite Libre de Bruxelles" gdje i danas predaje. Piter Higs je rođen 1929. godine u Velikoj Britaniji, a postdiplomske studije završio je na Kraljevskom koledžu Univerziteta u Londonu. Danas predaje na Univerzitetu u Edinburgu.
foto: b92.net