Istraživanje je obuhvatilo uzorak od 276 domaćinstava, sa ukupno 1.469 članova, u pet opština: Berane, Ulcinj, Nikšić, Cetinje i Podgorica.
- Istraživanje je imalo za cilj da omogući jasnije sagledavanje problema i izazova sa kojima se svakodnevno suočava zajednica Roma i Egipćana u Crnoj Gori, prevashodno kroz informacije koje su dobijene od strane samih predstavnika zajednice, a na osnovu njihove jasno iskazane spremnosti da aktivno učestvuju u procesima koji vode poboljšanju uslova za njihovu društvenu integraciju, saopšteno je iz CEDEM-a.
Iz ove organizacije navode da tako dobijena procjena pruža relevantne podatke o stavovima ove populacije po pitanju uslova života, prioritetnih mjera za njihovo unaprijeđenje i razvoja potencijalnih partnerstava koja treba da doprinesu većem socijalnom uključivanju ove zajednice, posebno sa stanovišta evropskih integracija i mogućnosti koje ovaj proces nudi.
- Rezultati istraživanja ukazuju da se u značajnoj mjeri mijenja svijest Roma i Egipćana o "životu od danas do sjutra", koja je tradicionalno prenošena sa generacije na generaciju i da žele živjeti u normalnim stambenim uslovima, zdravoj životnoj sredini i kao obrazovani ljudi, bez diskriminacije, ostvarivati prava koja su im zagarantovana Ustavom i zakonima Crne Gore, kao i potvrđenim međunarodnim konvencijama, ističu u CEDEM-u.
Izvještaj je pripremljen u okviru projekta PGF Crna Gora koji ima za cilj da doprinese djelotvoroj i održivoj integraciji Roma i Egipćana u crnogorsko društvo, kroz jačanje kapaciteta romskog civilnog sektora za upravljanje projektnim ciklusom i razvoj međusektorske saradnje u oblasti socijalne inkluzije.
- Učešće mladih Roma i Egipćana, predstavnika projektnog tima u prikupljanju podataka i pripremi izvještaja, predstavlja posebnu vrijednost ovog istraživanja, ocjenjuju u CEDEM-u.