Društvo

NIKAČ: U državnim organima visokoškolci ne mogu ostati bez prethodne objave javnog oglasa

2410nikacPOCETNA
P
omoćnik direktorice Uprave za kadrove Crne Gore Đuro Nikač kazao je za Portal Analitika da još uvijek ne može kazati koliko će visokoškolaca ostati da radi u državnom sektoru nakon svršenog Programa stručnog osposobljavanja, jer je potrebno da korisnici prethodno polože stručni ispit, a Uprava za kadrove raspiše konkurs, shodno Zakonu o državnim službenicima.

NIKAČ: U državnim organima visokoškolci ne mogu ostati bez prethodne objave javnog oglasa
Portal AnalitikaIzvor

- O konkretnom broju lica koji će biti zadržani u državnim organima još uvijek ne možemo govoriti. Da bi radili u organima državne uprave, visokoškolci moraju da prođu kroz zakonsku proceduru. To znači da je obavezno sprovođenje javnog oglasa, koje će raspisati Uprava za kadrove, kaže Nikač.

Prvi Program stručnog osposobljavanja završen je 15.oktobra, a 4.211 visokoškolaca je steklo uslov da polaže stručni ispit. Međutim, još uvijek se ne može dobiti informacija koliko korisnika Programa je ostalo na radnim mjestima.

- U privatnom sektoru je situacija drugačija, jer poslodavac ima pravo da odmah zaključi ugovor o radu, nakon isteka Programa stručnog osposobljavanja. U državnoj upravi svako zapošljavanje podrazumijeva sprovođenje javnog oglasa koji prema Zakonu o državnim službenicima traje 15 dana. Takođe, svi kandidati koji se jave na javni oglas moraju ispunjavati opšte uslove definisano, objašnjava Nikač za Portal Analitika.

Prema njegovim riječima, svaki korisnik mora proći kroz navedeni proceduru, a odgovor na pitanje koliko njih je ostalo da radi na tim poslovima možemo dobiti nakon nekoliko mjeseci.

- Ova procedura će trajati par mjeseci, jer objavljivanje konkursa i polaganje ispita zahtijeva vrijeme. Jedino tada će Uprava za kadrove imati konkretne podatke koliko je tih lica koja su bila na Stručnom osposbljavanju zadržano u državnoj upravi, dodaje Nikač.

On je za Portal Analitika potvrdio da ima informaciju da su u državnim organima izuzetno zadovoljni visokoškolcima, te da, kako kaže, postoje realne šanse da oni budu na tim radnim mjestima.

Portal Analitika